Õdede liit: meie mittekaasamine kollektiivlepingu läbirääkimistesse on kohatu ja õigusvastane, õdede vältimisega oluliste kõneluste juures probleemid süvenevad

Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Õdede Liidule ei ole tööandjad praeguseni teinud töötingimusi puudutavat pakkumist, samuti ei kaasatud liitu täna toimuvale tervishoiu tööandjate ja osade töötajate esindajate kohtumisele. Eesti Õdede Liit peab seda esindusorganisatsioonide võrdsuspõhimõtte ja rahvusvahelise tööõiguse rikkumiseks.

„Meil on vaja pidada sisulisi läbirääkimisi, sest tervishoid ei ole mitte ainult Covid-19 kriisis vaid ka sügavas õdede puuduse kriisis. On uskumatu, et tööandjad on valinud juriidiliste kõveruste taha varjumise tee, jättes õed, kui suurima tervishoiutöötajate grupi, läbirääkimistelt kõrvale. See pole mitte ainult ebaprofessionaalne ja kohatu vaid ka vastuolus nii Eesti ametiühingute seaduse kui ka rahvusvahelise tööõigusega,“ kommenteeris õdede liidu president Anneli Kannus.

„Tööandjatel on olnud enam kui 10 kuud aega konkreetse palga- ja töötingimuste pakkumise tegemiseks. Iga uue palgakokkuleppega viivitatud päev sellel teel on haiglate sääst õdede arvelt. Eesti Õdede Liit tuletab tööandjatele meelde kõige olulisemat – õed peavad madala töötasu ja õdede vähesuse tõttu töötama ebainimliku koormusega haiglates, mida teie juhite. Õdede vältimisega oluliste kõneluste juures probleemid süvenevad ja see mõjutab tervishoiuteenuste kvaliteeti“

Õdede liit on läbirääkimiste protsessi algatades selgitanud, et seisab suurima õendusorganisatsioonina õdede ja kutsega tervishoiutöötajate eest iseseisvalt teiste esindusorganisatsioonide kõrval. „Õdede olukord vajab pikaajaliselt toimivaid ja motiveerivaid lahendusi, ning keegi teine ei tea seda paremini kui õed ise,“ selgitas Kannus.

Eesti Haiglate Liit on korduvalt väljendanud soovi pidada läbirääkimisi kõigi tervishoiu osapooltega ühiselt. Sama on väljendanud Eesti Õdede Liit. Eesti Õdede Liidule on riikliku lepitaja kaudu teada, et Haiglate Liit on saatnud palga- ja töötingimuste pakkumise osadele tervishoiutöötajate organisatsioonidele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.