Õdede palgaläbirääkimised riikliku lepitaja vahendusel lõppesid lahenduseta

Õdede liidu president Anneli Kannus on ääretult pettunud, et riiklik lepitaja ei tegelenud õdede pöördumisega sisuliselt.Foto: Postimees/Scanpix

Riikliku lepitaja vahendusel toimunud kollektiivlepingu läbirääkimised õdede liidu ja tervishoiu tööandjate vahel jäid sisulise lahenduseta. Õdede esindajad on nördinud, et palga- ja töötingimuste läbirääkimiseks ei antud neile sisulist võimalust – riiklik lepitaja soovitas allkirjastada lepingu, milles lepiti kokku õdede selja taga.

„Lepitusmenetlus on selleks, et osapoolsed tuleksid oma ootustes üksteisele lähemale ja jõutaks kompromissini. Kuigi väljendasime mitmeid kordi soovi osaleda tervishoiu kollektiivlepingu läbirääkimistel koos teiste töötajate esindajaga, ei antud meile seda võimalust. Riiklik lepitaja pidas ainsaks lahenduseks seda, et kirjutaksime alla teiste töötajate poolt kokku lepitud lepingule,“ avas läbirääkimiste protsessi õdede liidu president Anneli Kannus. 

Õdede liit tegi lepitusmenetluse käigus ettepaneku sõlmida täiendav kollektiivleping, mis tagaks eriõdedele ja kutsega hooldustöötajatele pädevusele vastavad palgatingimused. Ettepanekut tõlgendas riiklik lepitaja uue läbirääkimisena, kuigi eriõdede ja kutsega hooldustöötajate palgatingimused on olnud algusest peale õdede liidu kollektiivlepingu projektis, mis esitati sotsiaalpartneritele juba eelmise aasta juunis.

„Oleme ääretult pettunud, et riiklik lepitaja ei tegelenud õdede pöördumisega sisuliselt. Meie jaoks jääb arusaamatuks lepitaja seisukoht, et õdede poolt aasta aega tagasi esitatud ettepanekuid ei ole vaja arutada, sest aasta 2023 on peagi käes ja siis saab juba uuesti arutada. Sisuliselt tõmbab see tervishoiu arengutele veel kaheks aastaks pidurit – eriõed on oma pädevustele ja ülesannetele vastavat töötasu oodanud juba aastaid, kutsega hooldustöötajate töö tunnustamine soodustaks hooldajaks õppimist ja tagaks patsientidele veel parema hoolduse,“ selgitas Kannus.

Tervishoiu osapoolte vahel tekkinud lõhe vajab lahendamist. Selleks kutsub õdede liit ühise laua taha tervise- ja tööminister Tanel Kiige, haigekassa juhi Rain Laane ning tööandjate esindajad Urmas Sule ja Lilian Läätse.

„Ootame, et minister võtaks vastutuse oma haldusalas tekkinud ummikseisu lahendamise eest. Pakume ministrile võimalust juhtida nõupidamist, mille eesmärgiks on leida lahendused olemasolevatele murekohtadele ja leppida kokku järgmiste läbirääkimiste põhialustes. Kuna kollektiivlepingu läbirääkimiste alustamise ettepaneku tegemisest on möödunud juba aasta, siis tuleb lahendusi otsida veel enne suvepuhkuseid,“ ütles Kannus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.