Uudis

Õiguskantsler: haiglate ülekoormuse vähendamiseks seatud piirangud on põhjendatud

Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Õiguskantsler Ülle Madise töölauale on jõudnud hulgaliselt kaebusi esmaspäeval rakendunud uute piirangute kohta. Õiguskantsleri hinnangul on aga seatud piirangud põhjendatud ja vajalikud.

Õiguskantsler viitab, et praeguseks on kujunenud teaduslik konsensus, et Covid-19 haigust põhjustav koroonaviirus jääb püsivalt ringlusse, seega lootust viirusest vabaneda lähiaastail ei ole. Praeguseks on teaduslik konsensus selleski, et vähemalt riskirühmas olevatele inimestele on Covid-19 ja selle tüsistused väga ohtlikud – suure tõenäosusega vajavad need inimesed pikka ja kulukat haiglaravi.

“Ainus viis tagada haiglate töö nii, et arstid, õed ja teised tervishoiutöötajad saaksid ülekoormuseta aidata nii kõiki plaanilisi kui ka erakorralisi haigeid, on riskirühma kuuluvate inimeste kiire vaktsineerimine ja ühiskonna laialdane vaktsiiniga hõlmatus,” avaldas õiguskantsler Ülle Madise oma seisukoha.

“Vaktsineerimata inimestel on võrreldes vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud inimestega märksa suurem oht jõuda väga raskes seisundis haiglaravile. Seda kinnitab ka Eesti kogemus. Teadusuuringute kohaselt vähendab vaktsineerimine koroonaviirusega nakatumise, nakkuse leviku ja raskelt haigestumise riske,” lisas Madise.

Õiguskantsler tõdes, et koroonaviiruse kohta saadakse pidevalt uusi teadmisi, kuid muutuva olukorraga tuleb pidevalt kohaneda ja oma tegevust vastavalt kohandada ka õigusaktide koostajatel. Ta viitab, et Covid-19 tõttu haiglasse sattumise tõenäosuse ja seda mõjutava viiruseleviku vähendamiseks kehtestatud meetmed ja piirangud kehtestas valitsus nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse alusel oma korraldusega.

“Seadus lubab kehtestada üksnes selliseid piiranguid, mis on legitiimse eesmärgi – praegusel juhul inimeste tervise kaitse ja tervishoiusüsteemi toimimine – saavutamiseks vältimatult vajalikud,” märkis Madise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.