Oraalseks suurendab suuvähi riski 80 protsendi võrra

Teadlaste sõnul ei tähenda uuringu tulemused, et oraalseksi ei tohi harrastada. Lahendus on hoopis lihtsam.Foto: Shutterstock

Suuõõne vähi esinemist saab seostada paljude oraalseksi partneritega. Teadlaste sõnul ei peitu lahendus, kuidas vähiriski vähendada, aga hoopiski mitte karskes eluviisis ja kasinuses.

Cancerhealth kirjutab, et Johns Hopkinsi ülikooli teadlased on leidnud, et oraalseksi harrastavatel inimestel on orofarüngeaalse ehk lihtsamalt öeldes suu- ja kurguvähi tekkimise oht 80 protsenti suurem, kui neil, kes suuseksi ei harrasta.

Ajakirjas Cancer avaldatud uuringu põhjal on orofarüngeaalsesse vähki haigestumise risk eriti suur neil, kellel esines oraalseksi episoode esimest korda enne 18. eluaastat. Samuti neil, kellel oli elu jooksul olnud mitmeid oraalseksi partnereit.

Nagu seksuaalvahekorra ajal, nii võib ka oraalseksi kestel levida inimese papilloomiviirus (HPV). Kuigi enamik HPV tüvesid on kahjutud, võivad mõned neist põhjustada emakakaela-, peenise-, päraku- ja suuõõne- ning kurguvähki.

USA haiguste ennetamise ja tõrje keskuse andmetel põhjustab HPV infektsioon 70 protsenti kõigist orofarüngeaalvähi juhtudest. Aastatel 2013–2018 kogusid Johns Hopkinsi ülikooli teadlased võimalike käitumuslike riskitegurite hindamiseks andmeid 163 HPV-ga seotud orofarüngeaalvähiga ja 345 haiguseta inimese kohta.

Kahte andmekogu võrreldes leidsid teadlased, et orofarüngeaalse vähi risk korreleerub positiivselt noorema vanusega esimese oraalseksi ajal.

Seda eriti järgmistel juhtudel:

  • kui oraalseks on toimunud esimese vahekorra ajal antud partneriga,
  • kui elu jooksul on olnud rohkem kui 10 partnerit,
  • partnerite vanusevahe on suur (eriti alla 23-aastastel isikute puhul, kellel on olnud üle 10 aasta vanem partner),
  • on esinenud mitmeid abieluväliseid seksuaalsuhteid ja oraalseksi (rohkem sekspartnereid lühikese aja jooksul suurendab riski puutuda kokku HPV viirusega) .

Muuhulgas selgus uuringust, et ka n-ö sügav suudlemine oli seotud suurema suuõõnevähi riskiga.

Teadusmeeskonna juht dr Virginia Drake selgitas, et teadustöö tegemisel võeti arvesse ka varasemate uuringute andmeid näitamaks, et mitte ainult oraalseksi partnerite arv, vaid ka muud tegurid, mida varem ei hinnatud, suurendavad HPV suukaudse kokkupuute ja HPV-ga seotud orofarüngeaalvähi riski.

Teadlased rõhutavad siiski, et uuringu tulemusi ei tohiks kasutada karske eluviisi propageerimiseks. Enamik uuringus osalejatest olid heteroseksuaalsed mehed vanuses 50–69. Esimene HPV vaktsiin kiideti heaks alles 2006. aastal. See tähendab, et suuremal osal uuritavatest ei ole olnud võimalust end HPV viiruse vastu vaktsineerida.

“Seda ei peaks võtma suuseksi keeluna,” ütles Washingtoni ülikooli AIDSi ja suguhaiguste keskuse emeriitprofessor H. Hunter Handsfield.

Pigem rõhutavad uuringu tulemused Hunteri sõnul seda, kui oluline on, et teismelisi tüdrukuid ja poisse vaktsineeritaks HPV vastu. (Ameerika toidu- ja ravimiamet on HPV vaktsiini kasutamise heaks kiitnud kuni 45-aastastel meestel ja naistel.)

Toimetas Triin Raestik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.