Päästeameti 10 soovitust ohutuks jaanipühaks 

Hoia jaaniööl ikka mõistus peas.Foto: Depositphotos

Selleks, et jaaniaeg mööduks turvaliselt, kutsub päästeamet inimesi üles ohutult käituma – tegema ohutult lõket ja kandma veekogule minnes päästevesti.

  1. Ole vee ääres valvas! Veekogu ääres viibides hoia oma sõpradel ja lähedastel silm peal ning ära lase neid purjus peaga vette. Iseäranis hoolikalt tuleb silm peal hoida lastel.
  2. Uju ainult kainena! Alkoholi mõjul kaob ohutunne ja sellises olukorras minnakse tihti end veekogusse värskendama, ujuma või oma võimeid proovile panema. Lisaks alkoholijoobest tulenevatele koordinatsioonihäiretele aitab uppumisele kaasa ka ebapiisav ujumisoskus ning madal veetemperatuur.
  3. Veesõidukis vest selga! Olenemata ujumisoskusest, soost või vanusest, soovitame veesõidukis alati päästevesti kanda. Hoolitse, et päästevesti kannaksid ka sinu kaaslased. Veesõidukiõnnetused juhtuvad pea alati ootamatult ning paadis päästevesti kandmine peaks olema sama loomulik kui autos turvavöö kinnitamine.
  4. Lõkke tegemiseks vali õige koht ja aeg! Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele hoonest ja/või metsast vähemalt 8 meetri kaugusele. Hoia lõkkeaseme ümbrus puhas süttivast materjalist. Tuld võib teha tuulevaikse ilmaga. Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või lõkke tegemisega kaasnev suits ei häiriks naabreid.
  5. Aseta grill õigesse kohta! Grillseadme ohutu kauguse valimisel lähtu kasutusjuhendist, kuid kui see puudub, siis arvesta ohutuks kauguseks 8 meetrit ümbritsevatest hoonetest, põlevmaterjalidest, metsast jne.
  6. Metsas grilli seal, kus võib! Metsas tohib tuld teha ja grillida vaid selleks ette nähtud ja vastavalt tähistatud kohtades, eelistades võimalusel kattega lõkkekohti, mida leiab näiteks RMK puhkealadelt.
  7. Hoia kustutusvahendid ligi! Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid.
  8. Valva tuld! Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks. Viimane pidutseja või grillija peab kandma hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.
  9. Hoia mobiil käepärast! Jälgi, et alati oleks käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.
  10. Ole oma asukohas kindel! Loodusesse minnes tee endale selgeks oma täpne asukoht, sest abi saabumise kiirus sõltub teejuhiste täpsusest.

Möödunud aastal said päästjad jaanipäeval üle Eesti ühtekokku 72 väljakutset, millest 46 oli seotud jaanituledega. Suuremaid maastikupõlenguid ei olnud.

Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusteemade kohta saab infot küsida ka riigiinfo telefonilt 1247.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.