Päästerõngas soolehaigusega patsientidele: valmis Eesti esimene WC-leidja kaardirakendus

Uus kaardirakendus aitab kiiresti leida lähima avaliku WC.Foto: Shutterstock

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (EPSS) lõi kaardirakenduse, millega on võimalik leida ja navigeerida lähima WC-ni. Kaart ja navigeerija on leitav seltsi kodulehel www.ibd.ee/wc-kaart.

“Põletikulise soolehaigusega inimesi on Eestis umbes 2500, lisaks saab uue diagnoosi igal aastal veel umbes 500 inimest. Sellise diagnoosiga inimestel võib tekkida vajadus käia tihti ja ootamatult WC-s,” selgitas EPSSi juhatuse liige Janek Kapper probleemi tagamaid. “Ja kuna tegemist on tõesti esimese sellise vajaliku abivahendiga, mis aitab leida avalikku WC-d, siis ma usun, et seda saavad vajaduse korral kasutada kõik inimesed, kel vaja leida kiiresti avalik WC.”

Tänaseks on lisatud rakendusse 250 avalikku tualetti. Seejuures kutsub Kapper kõiki inimesi ja ettevõtteid üle Eesti andma teada avalikest tualettidest, mida on võimalik hädas olijail kasutada, et kaardirakendust operatiivselt täiendada.

Möödunud kevadel tegi EPSS soolehaigusega patsientidele ka WC-kaardi, mis võimaldab neil vajadusel probleemideta viivitamatu ligipääsu lähimasse tualetti. Idee seisneb selles, et kaardi ettenäitamisel võiks hädalise lubada puuetega inimestele mõeldud tualetti, tasulisse WC-sse tasuta, klienditualetti nt kohvikutes (kuigi inimene pole klient) ning personalitualetti. WC-kaarte väljastatakse põletikulise soolehaigusega patsientidele ehk vaid EPSS-i liikmetele.

Kuna põletikulise soolehaigusega patsientide üheks haiguse sümptomiks võib olla soolestiku talitlushäire, siis võib neil esineda pidev vajadus külastada WC-d, vahel isegi kakskümmend korda päevas. Ägenenud soolehaigusega patsient peab igapäevaselt eelnevalt oma päeva läbi mõtlema, kuhu ta üldse minna saab, mis asutusi või üritusi külastada, sest tal on võimalik külastada vaid neid kohti, kus saab vajadusel viivitamatult tualetti kasutada.

Kroonilised põletikulised soolehaigused on Crohni tõbi ja haavandiline koliit. Kõige tavapärasemateks sümptomiteks loetakse kõhulahtisust, verine väljaheide ja kõhuvalu ning Crohni tõvel kaalulangus. Haigus võib tekkida igas vanuses, kuid tavaliselt haigestutakse noores eas (15.-35. aastaselt).

Haigestumise põhjused ei ole teada – arvatakse, et haiguse tekkeks on oluline pärilike ja keskkonnafaktorite koosmõju ning soole mikrofloora eripära. Põletikulist soolehaigust ei ole võimalik ennetada. Enamasti kulgeb haigus ägenemistega ja võib taanduda (remissioon) kas raviga või iseenesest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.