Peagi võib Eestiski oodata uue omikrontüve põhjustatud haiguspuhanguid

Isegi kergete sümptomite korral tuleb jääda koju ja teha kiirtest.Foto: Shutterstock

Suvisele ajale vaatamata tuleb Euroopast juba andmeid omikrontüve uue variandi põhjustatud haiguspuhangutest. Koroonaviiruse nakkuskordaja on viimastel nädalatel vaikselt, kuid kindlalt ülespoole liikunud ka Eestis.

Terviseameti epidemioloogilisest ülevaatest nähtub, et hospitaliseerimist arvestava riskimaatriksi järgi on koroonaviiruse leviku riskitase Eestis madal, kuid nakkuskordaja on tõusnud taas üle ühe. Esmaspäeva hommikuse seisuga vajas koroonaviiruse tõttu haiglaravi 59 patsienti. Üle 60-aastaste hulgas kasvas haigestumine pea kõikides vanusrühmades. 

“Haigestumuse langus on pidurdunud, uue nädalaga võib oodata umbes 800 nakatunut. Tõenäoliselt langeb hospitaliseeritute arv sel nädalal alla 50, kuid hakkab juuni lõpus või juuli alguses taas tõsuma,” prognoosib terviseamet.

SARS-CoV-2 viiruse sisaldus reovees on valdavalt rohelisel ohutasemel. Kõige rohkem viirusosakesi oli Harjumaa proovides, neist enim Tallinnas. Viirusehulk reovees püsib kõrgem ka Raplas ning Pärnus. Madala viiruse sisaldusega proovid olid saartel, Ida- ning Lõuna-Eestis.

Koroonaennetuse meetmed taas päevakorral

“Kuigi väljas on suur suvi, tuleb näiteks Saksamaalt värskeid sõnumeid koroonaviiruse leviku uue kasvulaine kohta ja ka Eestis on terviseameti viimastel andmetel nakkuskordaja taas tõusnud üle ühe,” viitas ka Südameapteegi proviisor Kerli Vahar kasvavale terviseriskile. 

Seetõttu oleks vastutustundlik end suuremate rahvaürituste ja perekondlike kokkusaamiste eel kindlasti testida. Haigusnähtude või kehva enesetunde puhul tuleks koroonatest teha esimesel võimalusel. Viiruse levikutempo kasvu perioodil võiks teste teha ka enne planeeritud kohtumist riskirühma kuuluvate inimestega.

“Igatahes on kiirtest kõige lihtsam tee teadmiseni, et sa jaanipeol ümbritsevaid pidulisi enda teadmata ja täiesti tahtmatult koroonaviirusega ei nakata,” rõhutas Vahar. “Kindlasti tasub hoolikalt jälgida tervisliku seisundi muutumist ka pärast suurtes seltskondades viibimist.”

Proviisor lisas, et endiselt on olulised ka ennetusmeetmed, nagu regulaarne kätepesu, desinfitseerimine ja võõrastega distantsi hoidmine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.