Laste puhul võib gripp kulgeda väga raskelt just väikelastel 6.-18. elukuul. „Lastel annab gripp sageli tüsistuseks ka silmapõletikke ning oluliselt rohkem kui täiskasvanutel tekitab gripp lastel seedetrakti vaevusi. Seega oma tõsiste tüsistuste tõttu on gripp tõsine haigus ning pole kahtlust, et seda on mõistlikum ennetada, kui oodata läbipõdemist,“ paneb Triinu-Mari Ots südamele.
Parim ennetus on vaktsineerimine, ära ei tohi unustada ka tervislikke eluviise
Gripi haigestumisest hoidumiseks on arsti sõnul kõige tõhusam vaktsineerimine. „Gripivaktsiin ei anna samuti sajaprotsendilist kaitset, kuid vähendab oluliselt raskelt haigestumise tõenäosust. Vaktsineerida saavad ennast kõik täiskasvanud ning lapsed alates kuuendast elukuust,“ ütleb perearst.
Kindlasti peaksid end vaktsineerima krooniliste haigustega inimesed, väikelapsed ja nende vanemad ning inimesed üle 65 eluaasta. Esimest aastat on riik ulatanud abikäe ja teinud gripivaktsineerimise tasuta kättesaadavaks kõigile eakatele inimestele.
„Soovitan tungivalt ennast vaktsineerida ka tervetel täiskasvanutel, kelle kodus on kroonilise haigusega lähedane, väikelaps või vanem inimene. Samuti inimestel, kes töötavad suurtes kollektiivides ning lastega,“ lausub dr Ots.
Kui üldiselt on saada ühte tüüpi vaktsiini, siis lapsi saab sellest aastast esmakordselt vaktsineerida ka ninaspreiga. „Just kõige valutundlikumale vanusegrupile, lastele vanuses 2-18 eluaastat on saadaval gripivaktsiin, mida saab ninna pihustada. Uuringud näitavad, et sprei on nooremas vanuserühmas isegi tõhusam kui vana hea süst. Seega ka laste süstihirm on sellega välistatud ja argumente mittevaktsineerimiseks napib,“ ütleb arst.
Vaktsineerimiseks soovitab dr Ots võtta ühendust oma perearstikeskusega, kust saab ka alati nõu ja abi, kui peaks tekkima küsimusi. Samuti saab lasta ennast gripi vastu vaktsineerida mitmetes keskustes Tallinnas ja Tartus ning ka osades apteekides.