Perearst: selle asemel, et riik tooks vajalikud lahendused perearstideni ja lepiks kokku töötava logistika, näidatakse näpuga perearstide poole, et näe – te ei saa vaktsineerimisega hakkama

Rapla Perearstikeskuse perearst ja Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Andres Lasn.Foto: erakogu

Rapla Perearstikeskuse perearst ja Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Andres Lasn kirjutab sotsiaalmeedias, et pidi teisipäeval pärast põhitöö lõpetamist ülejäänud oma aja sisustama erinevate Exceli tabelite ja andmepäringute kokkuviimisega. Seda selleks, et saada ette mingisugustki pilti, kes maakondlikul tasandil on koroonaviiruse vastu vaktsineeritud ja kes mitte.

“Tegemist on sellise halenaljaka olukorraga, kus tahes-tahtmata kerkis üles küsimus, et miks mina, perearst, pean üldse millegi sellisega kui Exceli tabelid, tegelema,” viskab Lasn õhku küsimuse ning viitab, et on peaaegu 10 aastat õppinud ülikoolis, et patsiente diagnoosida ja ravida, mitte tegeleda andmete koondamise ja statistikaga.

Lasni sõnul on üle kahe kuu möödas sellest ajast, kui Rapla Perearstikeskuses sai teha esimesed kaitsepookimised ning endiselt ei ole perearstide digitaalsel töölaual üht konkreetset ja mugavat lahendust, mille abil nii tema kui keskuse tublid pereõed saaksid ülevaate sellest, kes on vaktsineerimata ja kes on vaktsineeritud, kes on COVID-19 juba läbi põdenud ning kelle vaktsineerimist võib seega ajutiselt edasi lükata, millal on järgmine kaitsepookimine jne.

Mis veelgi halvem: selle asemel, et riik tooks vajalikud lahendused perearstideni ja lepiks lõpuks kokku mingigi normaalse ja töötava koroonavaktsiinide logistikasüsteemi, näidatakse näpuga perearstide poole, et näe – te ei saa vaktsineerimisega hakkama! Me veel koostame siis veel eraldi nimekirjad ja anname vaktsineerimise kolmandatele osapooltele! Ning nagu siis meedias näha, neid kolmandaid osapooli kimbutavad seejärel täpselt samad mured ning vaktsiin lihtsalt seisab ja seisab…

“Keegi minust targem, palun ütle, et kui vaktsineerimise logistika ei kannata kriitikat ja vaktsiini on vähe, siis kuidas aitab vaktsineerimist kiirendada see, kui avalikud organid koostavad igaüks enda nimekirju ja teevad oma algatusi uitmõtete peale selle asemel, et soodustada patsiente vaktsineerimist kodu lähedal ja juba olemasolevat süsteemi ehk perearstiarstikeskusi ära kasutades?” esitab dr Lasn küsimuse.

Perearstid on valmis, pereõed on valmis, aga mida ei ole, on vaktsiin perearstikeskustes. Samal ajal aga saab meediast lugeda, et haigekassa otsib uusi lepingupartnereid vaktsiine tegema, erakeskused ei saa patsientide kohale kutsumisega hakkama jne.

“Miks ühelt poolt jagatakse perearstidele ja -õdedele näpuotsatäiega vaktsiine aga siis töötatakse nii rämedalt meile vastu? Kas see on poliitiline surve? Keegi kardab oma ametikoha pärast? Kas perearstisüsteemi vastu on nii suur umbusaldus?” juurdleb perearst.

Ta kinnitab: “Mul ei ole üldse kahju, et inimesed saavad vaktsineeritud – vastupidi. Aga palun öelge siis vähemalt ausalt välja, et mis on see päris vastus miks lahendused ja vaktsiin ei jõua perearstide ja õdedeni, et saaksime oma patsiente kaitsepookida. Sest mina või minu pereõed peavad oma patsientidele lõpuks midagi vastama,” pöördub Lasn oma postituses haigekassa, terviseameti ja sotsiaalministeeriumi poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.