Uudis

Perearst selgitab: kas test saab kinnitada uuest koroonaviirushaigusest tervenemist?

Perearst Piret RospuFoto: Sander Ilvest / Postimees / Scanpix

Eestis kasutatakse uue koroonaviiruse tuvastamiseks PCR-teste, mis teevad kindlaks, viiruse RNA ehk pärilikkusaine olemasolu inimese ülemistest hingamisteedest.

Perearst Piret Rospu kirjutab ERR-i veebilehel, et PCR-testid on suure usaldusväärsusega ning positiivse analüüsitulemuse korral võib olla üsna kindel, et tegemist on tõesti uue koroonaviirusega, ekslikult positiivseid testitulemusi on vaid mõni protsent.

Paraku ei suuda PCR-test teha vahet, kas tegemist on elus ja nakkusohtliku viirusega või juba kahjutuks tehtud viirusosakestega, aga kui hingamisteedes on viiruse RNA-d, siis test selle enamasti ka üles leiab.

Kehal on Rospu sõnul mitmeid eri viise, kuidas viirust kahjutuks teha, aga ka siis, kui organismis enam tegutsemisvõimelist ohtlikku viirust ei ole, jääb sinna veel pikaks ajaks püsima “koristamata” viiruse RNA, mida on PCR-testiga võimalik üles leida. Seetõttu võibki korduvalt saada vaheldumisi positiivseid, negatiivseid ja piiripealseid testitulemusi, aga see ei oma meditsiinilises mõttes enam tähtsust.

Just seetõttu ongi Eestis lepitud kokku, et koroonaviirusest paranemist ei kontrollita ühegi analüüsiga. Kui nakatunu on püsinud nõutud aja jooksul isolatsioonis, olnud 72 tundi palavikuvaba ja ägedaid haigustunnuseid enam ei ole, ei pea seda ka arstitõendiga kinnitama.

Rospu nendib, et lisaks PCR-testidele on maailmas kättesaadavad viirusevalke (antigeene) ja viiruse vastu tekkinud kaitsekehi (antikehi) määravad testid. Kuid ka need ei sobi tervenemise kinnitamiseks.

Antigeene ehk viirusevalke määrava testiga on sama probleem nagu PCR-testiga: kahjutuks tehtud viiruseosakesed on leitavad veel tükk aega pärast tervenemist ja nakkusohtliku perioodi möödumist, test ei suuda aga vahet teha, kas viirus on eluvõimeline või mitte.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.