Perearst: veel ei ole täpselt teada, kas Ühendkuningriigis avastatud koroonaviiruse uus tüvi levib kergemini kui varasemad

Foto: Shutterstock

Ühendkuningriigis leviv uus ja väidetavalt väga nakkav koroonaviiruse uus tüvi on lühikese aja jooksul tekitanud juba palju ärevust ning segadust.

Perearst dr Marje Oona kirjutab Facebooki postituses, et kas Ühendkuningriigis avastatud uus koroonaviiruse tüvi levib ka oluliselt kergemini kui varasemad viiruse tüved, täpselt veel ei teata. Väga mõistlik on siiski selle võimalusega arvestada.

Ühendkuningriik on lukku pandud, kirjutab dr Oona ja ka mujal Euroopas on erinevates riikides karme piiranguid rakendatud.

Nüüd Ühendkuningriigist – seal võib olla tegemist kiiremini leviva SARS-CoV-2 tüvega, aga kas see tüvi tõepoolest levibki kiiremini, veel uuritakse. Ei ole selgelt teada, kas hoogne nakatumine on seotud just selle uue tüvega või või lihtsalt sellega, et SARS-CoV-2 levib ka muidu hoogsalt.

Kõrge nakkavusega haigused, kui neid ebapiisavalt piirata, levivadki eksponentsiaalselt ehk kui nakatumiskordaja on 2, siis 2000 nakatunust saab 4000, edasi 8000, 16 000, 32 000, 64 000, 128 000, 256 000, 512 000 ja järgmine samm on juba üle miljoni… Seetõttu on nakkushaiguste puhul parem karta kui kahetseda!

Selle tüvega haigusjuhud on Ühendkuningriigis levinud juba alates septembrist – esimene tuvastatud haigestumine oli 20. septembril ja teine 21. septembril ja sealt siis juba edasi.

COVID-19 vaktsiiniga Ühendkuningriigis toimuval kahjuks või õnneks seost ei ole:

  • vaktsineeritud on praeguseks Ühendkuningriigis ainult u 0,5 protsenti elanikkonnast ja sellel ei saa haigestumise tasemele veel mitte mingit mõju olla, küll on osad kõige haavatavamad juba kaitstud;
  • vaktsineeritud on ühetaoliselt üle kogu Ühendkuningriigi, esimene vaktsineeritu, proua Keenan, oli näiteks Põhja-Iirimaalt;
  • vaktsiinis ei ole mitte midagi elusat, ei ole mitte midagi, mis leviks ühelt inimeselt edasi; vaktsiinis on viiruse ogavalku kodeeriv väike nukleosiidide jupike (see osake viirusest, mis piltidel on see punane naga), abiainena soolad ja rasvatilgake ümber selle jupi;
  • kuna vaktsiin annab kaitse terve ogavalgu eest, muutunud on aga väikesed osad ogavalgust, siis vaktsiinil on kaitsetoime tõenäoliselt olemas, kuid loomulikult seda jälgitakse väga tähelepanelikult.

Infot uue viiruse tüve kohta leiab ka Euroopa haiguste ennetamise ja tõrje keskuse kodulehelt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.