Uudis

Perearst: Venemaal registreeritud koroonavaktsiini ohutuses ja efektiivsuses ei saa kindel olla, kuid seda ei saa ka välistada

Foto: Shutterstock

Venemaa president Vladimir Putin andis täna teada koroonaviiruse vaktsiini registreerimisest ning kinnitas, et see on läbi teinud kõik vajalikud testid. Perearst Karmen Joller kommenteeris uudist oma sotsiaalmeedia kontol öeldes, et vaktsiini ohutuses ja efektiivsuses ei saa päris kindel olla, kuid seda ei saa ka välistada.

Joller märkis, et tegemist on vaktsiiniga, mis pole läbinud 3. faasi kliinilisi uuringuid ning sisuliselt on registreeritud ravim, milles ohutuses ja efektiivsuses täiesti kindel olla ei saa. Samas ei saa ka välistada, et tegemist on ohutu ja efektiivse vaktsiiniga.

“Kolmas faas tähendabki kliinilistes uuringutes seda, et ravimit (vaktsiini praegusel juhul) katsetatakse tuhandetel inimestel, neid inimesi jälgitakse vähemalt aasta, teinekord aastaid või lausa aastakümneid, et saada piisavalt andmeid kõrvaltoimete, efektiivsuse, toime kestuse jne kohta. Sellist vaktsiini saab näiteks Euroopas registreerida vaid uurimisaluse tootena, mille kasutamisele on väga ranged piirangud ja järelevalve. Hetkel tundub, et vaktsiiniuudis on pigem Venemaa propaganda kui reaalne uudis teaduslikust/meditsiinilisest saavutusest,” avaldas perearst arvamust.

Vaktsiini suhtes on juba enne selle registreerimist kahtlusi väljendanud nii Venemaa enda kui ka teiste riikide teadlased, kelle arvates võib vaktsiini kasutusse lubamine enne 3. faasi uuringuid olla rutakas ja tekitada probleeme alates negatiivsest mõjust tervisele kuni rahvatervise õõnestamiseni läbi alusetu kindlustunde.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.