Perearstikeskustes algas 5-11aastaste laste vaktsineerimine COVID-19 vastu

Laste vaktsineerimine.Foto: Raigo Pajula

Perearstid ja haiglavõrgu haiglad, kes on Pfizeri 5-11-aastastele mõeldud COVID-19 vaktsiinid kätte saanud, alustasid sel nädalal laste vaktsineerimist.

Vaktsiinid jõudsid Eestisse 13. detsembril ja alates 15. detsembrist on neid tarnitud perearstidele ja haiglavõrgu haiglatele. Esimesed 14 000 perearstide ja haiglate poolt tellitud doosi jagatakse laiali teisipäeva, 21. detsembri õhtuks.

„Kuigi suurem osa lapsi põeb COVID-19 haigust kergelt, siis mõned lapsed põevad seda siiski väga raskelt. Me ei pea laste tervisega enam riskima, kui meil on olemas neile sobivad vaktsiinid,” ütles Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja dr Reet Raukas.

“Lapsevanemad ei peaks vaktsineerimist kartma, sest lapse immuunsüsteem on vaktsiinide vastuvõtmiseks ja antikehade väljatöötamiseks valmis. Vaktsiinid õpetavad immuunsüsteemi viiruste vastu võitlema ühtviisi hästi nii 5-aastaste kui ka 12-aastaste laste puhul,“ selgitas dr Raukas.

Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida võttes ühendust lapse perearstiga. Üleriigilise digiregistratuuriga liitunud perearstide puhul ja lapse vaktsineerimiseks haiglate vaktsineerimiskabinettides saab aja broneerida digiregistratuuris. 

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis 30. novembril soovituse vaktsineerida 5-11-aastaseid lapsi COVID-19 haiguse, raske haigestumise ja tüsistuste tekkimise riski vähendamiseks ning viiruse leviku pidurdamiseks lastekollektiivides ja lähikondsete seas. COVID-19 haiguse läbipõdenud lapsi soovitavad eksperdid vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest.

Lapsi vaktsineeritakse Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel 6-nädalase vahega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.