Pfizer muutis ootamatult koroonavaktsiini hinnapoliitikat

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik.Foto: ekraanikuva

Ravimitootja Pfizer on seni pidanud vaktsiinide arvestust põhimõttel, et ühest viaalist jagub viieks doosiks. Kuna ilmes, et õige nõelaga ning oskuslikult tegutsedes õnnestub viaalist välja võtta kuus doosi, teatas tootja, et edaspidi arveldatakse ka ametlikult kuue doosi kaupa.

Suuski ei saa risti lasta

See tähendab, et vaktsiinitarne saatelehel on 9750 doosi asemel kirjas 11 700 doosi ja see kajastub ka vaktsiinide kohta väljastatavatel arvetel. Selgunud on aga, et kahjuks ei õnnestu alati ühest viaalist kuut doosi kätte saada.

Sotsiaalministeeriumi COVID-19 vaktsineerimise juhtrühma juht Heli Laarmann ütles intervjuus Vikerraadiole, et möödunud nädalal tuli Pfizerist arve veel viie doosi arvestuses, aga sel nädalal juba kuue doosi arvestuses.

“Me ei saa ettevõttega päris suusad risti minna. Mis oleks mõistik lahendus, et tarned jätkuksid ja kuus doosi alati välja tuleks – seda kindlust tahame tegelikult,” rääkis Laarmann.

Tootja seisukoht on mõistetav

Tevise- ja tööminister Tanel Kiik selgitas, et vaktsiini ongi ostetud doosi-, mitte viaalihinnaga. Kui algselt oli jutt, et ühest viaalist saab viis vaktsiinidoosis, siis praegu on hinnang, et viaalist on võimalik välja võtta ka kuus doosi, kui kasutada õigeid nõelasid. Sellest Pfizer/BioNTech arveldamisel edaspidi ka lähtub.

Kiik nentis, et ühest küljest on positiivne, et saame viaalist rohkem doose ja nii-öelda rohkem vaktsiini. Teisalt tekitab selline poole pealt tingimuste mutumine lisatööd.

“Tuleme lisatööga toime,” kinnitas Kiik ja lisas, et mõistetav on ka tootja seisukoht, et ei taheta müüa kuut doosi viie doosi hinnaga.

Seega ei vaielda Pfizer/BioNTechiga praegu mitte hinnastamise, vaid pigem selle üle, kui pikk peaks olema üleminekuperiood – kui kaua peaks riikidel olema aega näiteks süstalde hankimiseks ja muudeks ettevalmistusteks.

Arutluse all on ka sanktsioonide kehtestamine

Minister kinnitas, et muus osas ei ole hinnapoliitika muutnud ja kokkulepitu peab paika.

Ta märkis aga, et tarneraskuste ja teiste viimasel ajal ilmnenud probleemide tõttu on Eruoopa Liidus olnud arutluse all ka sanktsioonide kehtestamine. Siin oodatakse aga, et juhtrolli võtaks Euroopa Komisjon.

“Meie huvi ei ole karistada, vaid pigem see, et tarned taastuksid lubatud mahus,” sõnas Kiik. Ta lisas, et käivad, kui nii võib öelda, väga jõulised läbirääkimised, et kokkulepetest kinni peetaks.

Surve tulemusel taastab Pfizer tarned lubatud koguses algsest kiiremini. Läbi räägitakse ka AstraZenecaga, kust avaldati, et kokku lepitud tarnemahtu ei suudeta täita ning vaktsiini saadetakse Euroopa Liidu riikidesse algselt lubatust hoopis vähem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.