Uudis

Pfizeri koroonavaktsiini tõhustusdoos sai Euroopa ravimiametilt rohelise tule

Pfizeri büroohoone USA-s Silicon Valleys.Foto: Shutterstock

Euroopa ravimiameti inimravimite komitee teatas esmaspäeval, et Pfizer/BioNTech koroonavaktsiini Comirnaty tõhustusdoosi võib täisealistele teha. Eestis on ettevalmistused tõhustusdooside pakkumiseks juba tehtud.

Komitee hindas andmeid, mis näitasid Comirnaty kasutamise korral umbes kuus kuud pärast teist vaktsiinidoosi manustatud tõhustusdoosi mõju (antikehade taseme tõusu) 18-55aastastel inimestel. Nende andmete alusel otsustati, et tõhustusdoosi manustamist võib kaaluda vähemalt kuus kuud pärast teist vaktsiinidoosi 18aastastel ja vanematel inimestel.

Tõhustusdoosi kasutamisel tuleb järgida liikmesriikide vastavaid soovitusi, võttes arvesse teavet vaktsiinide tõhususest praktikas ning seda, kui palju on teada tõhustusdoosi ohutusest.

Südamepõletike ja teiste väga harvade kõrvaltoimete tõenäosus tõhustusdoosi järgselt ei ole teada ja selle kohta lisanduvaid andmeid jälgitakse hoolega. Selle soovituse kohta käiv teave lisatakse vaktsiini infomaterjalidesse.

Inimravimite komitee jätkab ka Moderna koroonavaktsiini Spikevaxi tõhustusdoosi kohta käiva andmestiku hindamist ja annab tulemustest teada, kui sellega lõpule jõutakse.

Kas oktoobris saavad tervishoiutöötajad kolmanda süsti?

Septembri lõpus ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik, et Eesti on vastava müügiloa saamisel valmis kohe pakkuma mRNA vaktsiinidega tõhustusdoose, pidades silmas ennekõike kõrgemas nakkusriskis tervishoiutöötajaid ning hooldekodude elanikke ja töötajaid, kellel on vaktsineerimiskuuri lõpetamisest kõige enam aega möödas.

„Oleme teinud vajalikke ettevalmistusi, et alustada tõhustusdooside pakkumisega niipea, kui selleks tekib võimalus ja vajadus. Kaardistatud on erinevad stsenaariumid ja sihtrühmad, Euroopa Liidu tasandil sõlmitud eelostulepingud vaktsiinitootjate Pfizer/BioNTechi ja Modernaga, valmis on vajalikud IT-lahendused kolme doosiga vaktsineeritud inimestele COVID tõendi väljastamiseks,“ kinnitas tsotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Heidi Alasepp. 

Nüüd, kui Euroopa ravimiameti hinnang Pfizer/BioNTechi tõhustusdoosidele on avaldatud, koguneb sel nädalal ka Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon, kes annab omapoolsed soovitused.

Lisadoosid immuunpuudulikkusega inimestele

Inimravimite komitee jõudis esmaspäeval ka järeldusele, et Pfizeri ja Moderna koroonavaktsiinide kasutamise korral võib oluliselt nõrgestatud immuunsüsteemiga inimestele manustada vaktsiini lisadoosi vähemalt 28 päeva pärast teist doosi.

Soovitus põhineb uuringute tulemustel, mis näitasid, et vaktsiini lisadoos suurendas Covid-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse vastaste antikehade tootmist siirdatud organitega patsientidel, kes kasutasid immuunsüsteemi funktsiooni nõrgestavaid ravimeid.

Kuigi puudub otsene tõendus, et seesugune antikehade tootmise suurenemine kaitseb patsiente koroonaviiruse eest, võib eeldada, et lisadoos parandab vähemalt osade patsientide kaitset haigestumise eest. Euroopa Ravimiamet jätkab vaktsiini sellise kasutamise tõhususe kohta kogunevate andmete analüüsi. Mõlema vaktsiini infolehtedesse lisatakse teave konkreetse soovituse kohta.

Eestis alustati riskirühmale kolmandate dooside pakkumist septembrist – arsti otsusel saavad koroonavaktsiini lisadoose nõrgenenud immuunsusega inimesed. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.