Uudis

Pimedate liit ja TEHIK hakkavad otsima lahendust e-teenustes esinevatele probleemidele

Vaegnägija kasutamas valget keppi.Foto: Shutterstock

Geenius kirjutas sel esmaspäeval, et nägemispuudega inimesed on hädas digiregistratuuri kasutamisega. Häda ei tulene nende puudest, vaid sellest, et oluline riigiasutus ei ole neile nägijatega võrdseid võimalusi andnud.

Geeniuse artikli avaldamise järgselt on Eesti pimedate liit ning tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) jõudnud kokkuleppele, et järgmisel nädalal hakatakse teemat lähemalt arutama ning otsima probleemidele lahendusi. 

Sarnaselt nägijatele soovivad vaegnägijadki võimalust broneerida patsiendiportaali kaudu aega koroonaviiruse vastaseks vaktsineerimiseks ning genereerida vaktsineerimise sertifikaati. Hetkel need võimalused puuduvad. Kui vaktsineerimiseks saab aega broneerida ka telefoni teel, siis sertifikaati saab väljastada vaid e-teenusena ning too lahendus on suurele osale vaegnägijatest täiesti kasutamatu. 

Seda põhjusel, et süsteemi loonud TEHIK on seda teinud selliselt, et ekraanilugejat (spetsiaalne programm, mis loeb ette kõik ekraanil kuvatu) kasutavad inimesed ei saa vajutada nupule “Edasi”, mis algataks sertifikaadi väljastamise protsessi. 

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Eva Lehtla sõnul on teemaga seotud olnud töö- ja terviseminister Tanel Kiik (KE) ning ühtlasi ka sotsiaalministeeriumi asekantsler Kalle Killar, kes mõlemid olevat tema sõnul TEHIKule väljendanud, et vaegnägijaid puudutavad probleemid peab esmajoones ära lahendama. 

Lehtla ei osanud öelda, millal patsiendiportaal nägemispuudega inimeste jaoks vajalikud tehnilised täiendused võiks saada. Seega on suure küsimärgi all, millal saavad vaegnägijad nägijatega võrdsed tingimused vaktsineerimissertifikaadi väljastamiseks. 

Vaata videot sellest, kuidas vaegnägijad ei saa patsiendiportaalis COVID-19 vastase vaktsineerimise sertifikaati väljastada:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.