Pirita supelrannas on sinivetika oht: kuidas sinivetikamürgistuse korral käituda?

Pirita rand.Foto: Gert Tali/Scanpix

Pirita supelrannas on vesi kollakas ning kahtlustatakse sinivetikat, mistõttu võttis terviseamet esmaspäeva hommikul veeproovid.

Tulemused selguvad teisipäeva lõunaks või hiljemalt õhtuks. Mereinstituudi teaduri sõnul on mere peal õitsengut juba näha ja sinivetikate jõudmine randadesse on soodustavate ilmaolude korral tõenäoline.

G4S rannavalve töötajad tõmbasid Pirital vardasse lilla lipu, mis tähendab, et vesi on reostatud ja lähiajal ei ole mõistlik Pirital suplema minna. Veetemperatuur Pirital on 21 kraadi.

Sinivetikad on tsüanobakterid, mis oma tegevuse poolest on taimplanktonid. Sinivetikates olevate toksiinide äge toksilisus inimesele on madal, ent nendega kokkupuude võib tekitada üsna ebamugavaid tervisekaebusi. Sinivetika mürgistuse võib saada nii sinivetikatega saastunud supluskohas ujudes, veesuusatades, taolise veega saunas leili visates kui ka saastunud vee joomisest. 

Sinivetikamürgistusest on eelkõige ohustatud väikesed lapsed ja vanemad inimesed. Kuna loomkatsed viitavad kahjulikule toimele lootele, tuleks ka raseduse ajal eriti hoiduda sinivetikatega kokkupuutest. Seejuures tasub ka teada, et loomad on toksiinide suhtes märksa tundlikumad, kui inimesed – seega ära lemmikutki sinivetikate keskele hullama lase.

Mis viitab sinivetikamürgistusele?

Sinivetikamürgistusega seotud sümptomid on sageli ebaspetsiifilised ja võivad meenutada muid haigusnähte, näiteks mõnda viirushaigestumist. Lastel tekitavad sinivetikad tervisekaebusi märksa sagedamini, kui täiskasvanutel.

Kui 3-5 tundi pärast kokkupuudet sinivetikatega algavad seedehäired – kõhuvalu, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine -, siis on see märk sinivetikamürgistusest. Samuti viitavad sellele 24 tunni jooksul tekkivad mitmed muud kaebused, näiteks nahaprobleemid – huulte kipitus, villid ja lööve. Samuti palavik, peavalu, nii heinanohu kui ka gripi-laadsed kaebused – ninakinnisus, nohu, kurguvalu, silmade ärritus, kõrvavalu, silma- ja kõrvapõletik. Raske mürgistuse korral tekivad kahjustused ka neerudes ja maksas.

Sümptomid kestavad tavaliselt kuni kolm ööpäeva, vahel ka nädal aega.

Kuidas mürgistuse korral käituda?

Sinivetikatega saastunud ujumiskohas ujudes tuleb veest väljudes võimalikult kiiresti end puhta vee ja seebiga puhtaks pesta. Silmi tuleb kokkupuute järel loputada rohke jooksva puhta veega umbes 15 minutit. Juhul kui pärast loputamist esineb pisaravool, ärritus, valu, turse, valguskartus, tuleb minna arsti juurde.

Tsüanobakteriaalsest veest põhjustatud tervisekaebuste korral piisab tavapärasest kodusest ravist: palavikualandajad, peavaluravim, vee ja tee tarbimine. Vajadusel helista oma perearstile, perearsti nõuandeliinile 1220 või mürgistusteabekeskusesse 16662.

Ja muidugimõista on kõige targem sinivetikatega kokkupuudet teadlikult vältida. Selleks jälgi suplukohtade infot terviseameti kohulehel ja rannas lehvivat lippu. Lilla lipp viitab veereostusele ja ujumine ei ole soovitatav, kollane lipp võib tähendada, et avastatud on kahtlane saaste, mida parasjagu analüüsitakse ning mille ohtlikkuse tase ei ole hetkel teada ning punane lipp võib olla ohumärk, et avastatud on saaste, mis on analüüsidega kinnitatud ja ohtlikuks tunnistatud.

Kui märkad rannas sinakas-rohelist üsna hägusat vett – ära mine ujuma ega luba vette ka lapsi ega lemmikloomi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.