Uudis

Plaaniline ravi tuleb ilmselt järgmisel nädalal järk-järgult haiglatesse tagasi

Haigla. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Valitsuse erikomisjon toetas tänasel nõupidamisel sotsiaalministri, terviseameti ja haigekassa ettepanekut plaanilise ravi järk-järguliseks avamiseks.

Terviseamet teeb otsuse plaanilise eriarstiabi, perearstiabi, hambaravi ja eratervishoiu plaaniliste teenuste taasavamiseks uuel nädalal, juhul kui nädalavahetus ei too uute haigusjuhtude hüppelist kasvu.

“Näeme, et eriolukorras seatud piirangud ja inimeste vastutustundlik käitumine on aidanud koroonaviiruse levikut piirata ja hoida uute nakatumiste arvu madalal,” ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Juhul kui nädalavahetusel uute haigusjuhtude hüppelist kasvu ei tule, saame hakata tulevast nädalast plaanilise ravi ja uuringute mahtusid järk-järgult suurendama, lisas ta.

Ravimahtude suurendamise eelduseks on nakkusriskide viimine miinimumini. Tingimused selleks seab terviseamet juhendis, mis on praegu kooskõlastamisel raviasutustega. Näiteks on kavas sätestada, et plaanilise raviga tegelev personal ei tohi igapäevase töö käigus kokku puutuda COVID-19 patsientidega. Samuti ei tohi ravi taastavas asutuses viimase kahe nädala jooksul olla personali hulgas COVID-19 nakatumist.

Koroonariskiga inimestele erireeglid

Juhul kui patsiendil on COVID-19 esinemise risk, peab temaga kokkupuutuv personal kandma isikukaitsevahendeid. Statsionaarsele ravile määratud patsiendid peavad olema testitud 24 tundi enne ravi algust ning COVID-19 testimise tulemus peab olema negatiivne. Teenuste mahu ja ohutu korraldamise eest COVID-19 epideemia tingimustes vastutab raviasutus.

“Nakkusriskide maandamine nõuab raviasutustelt oma plaanide läbimõtlemist ja ümberkorralduste tegemist, seega ei taastu plaaniline ravi korraga ja päevapealt, vaid järk-järgult,” lisas minister Tanel Kiik.

Teiste haiglate hulgas on plaaniline arstiabi kavas järk-järgult taastada ka Kuressaare haiglas vastavalt haigla ja hädaolukorra meditsiinijuhi poolt väljatöötatavale plaanile.

Tervisemure korral tuleb võtta ühendust oma perearstiga. Perearst saab patsienti ise aidata või vajadusel konsulteerida eriarstiga läbi e-konsultatsiooni. Kui eriarst peab vajalikuks, siis saab ta patsiendi ravi üle võtta. Seejärel on juba eriarsti otsustada, kas on vajalik kutsuda patsient kohale või teha kaugvastuvõttu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.