Politsei hoiatab: kurjategijad müüvad valuvaigistite pähe tapvaid tablette

Politsei kuvatõmmis sellest, kuidas kurjategijad müüvad sotsiaalmeedias valuvaigistite pähe tapvaid tablette.Foto: Põhja prefektuur

Politseil on info, et kurjategijad müüvad sotsiaalmeedias võltsitud oksükodooni tablette, mis sisaldavad surmavas koguses metonitaseeni.

Oksükodoon on tugevatoimeline valuvaigisti, mida saab vaid arsti ettekirjutusel ning metonitaseen on fentanüüliga sarnane üliohtlik sünteetiline opioid. Põhja prefektuuri hinnangul saaks ühest võltstabletist hinnanguliselt doosi 28 inimest. See tähendab, et ainuüksi ühe tableti tarvitamise tagajärjel võib inimene ära surra.

Näiteks jõudis politseini vihje juhtumist, kus kogenud uimastisõltlane tarvitas mustalt turult hangitud tabletist 1/8, mille tagajärjel sai ta üledoosi. Märtsi lõpus avastas politsei ka ühe narkokurjategija kinnipidamisel sarnase tableti.

Need juhtumid on esimesed märgid mujal maailmas juba varem levinud ohtlikust trendist, kus kurjategijad levitavad sünteetilisi opioide retseptiravimi tableti kujul. Selline levitamisviis on eriti ohtlik, sest visuaalselt on tablette keeruline eristada ja üledoseerimise risk väga kõrge.

Politseit tuletas seejuures meelde, et retseptiravimid on põhjusega just arsti poolt välja kirjutatud ja mustalt turult, sh sotsiaalmeedia gruppidest neid kindlasti osta ei tohi. Nende samade tablettide müümine kinnitab, et ostja ei saa mitte kunagi kindel olla, mida diilerite müüdavad uimastid või mistahes ravimid tegelikult sisaldavad. Kurjategijate eesmärk ei ole mitte ühtegi inimest aidata või ravida, vaid teenida inimeste elu ja tervise arvelt kriminaaltulu.

„Kindlasti ei piirdu ohud ainult pildil esitatud roheliste tablettidega – ohtlikud ei ole mitte ainult sotsiaalmeedia kaudu ostetud, vaid kõik illegaalsel teel hangitud tabletid, sest nende tegelik koostis ei ole kunagi teada,“ lisas TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna vanemspetsialist Mikk Oja PPA hoiatusele.

Oja rõhutas samuti, et metonitaseen jt nitaseenide rühma ained on äärmiselt lihtsalt üleannustatavad ja eluohtlikud ning need on seotud pea iga teise üledoosisurmaga Eestis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.