Pooliku vaktsiinikuuriga koroonatõendid enam läbi ei lähe: uuenenud rakendus võimaldab detailset kontrolli

Koroonatõendina kehtivad vaktsineerimist või Covid-19 haiguse läbipõdemist kinnitavad tõendid.Foto: Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus

Eestis arendatud koroonatõendite kontrollimise äpp kuvas seni ka vaid ühe doosiga vaktsineeritutele rohelisel taustal valge kirjaga teate, et tõend on kehtiv. Kui kontrollija tõendil näpuga järge ei ajanud, pääseski ka sellise tõendiga läbi. Tänasest aga enam mitte.

Digigeenius kirjutas juulis, kuidas ettevõtjad juhtisid riigi tähelepanu, et koroonatõendite kontrolliks loodud veebiäpp kontroll.digilugu.ee ei ole kasutajasõbralikult arendatud. Tänaste uuendustega on tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) need mured lõpuks lahendanud ning parandanud ka QR-koodi lugeri loetavust. 

Kui varem näitas QR-kood vaid tõendi ehtsust, siis uus tehniline lahendus võimaldab detailset kontrolli ka hetkel Eestis kehtivate nõuete osas. Niisiis on nüüd koroonatõendite kontrollimine ettevõtjatele ja ürituste korraldajatele lihtsam ja kiirem.

„Näiteks saab kontrollija kohe kindlaks teha, kas negatiivne PCR testi proov on võetud viimase 72 tunni ja kiirtesti puhul 48 tunni sees või kas viimasest vaktsineerimisest on möödas piisavalt pikk aeg maksimaalse kaitse tekkimiseks,“ selgitas TEHIKu direktor Katrin Reinhold.

Ta lisas, et kindlasti tuleb kontrollimiseks kasutada veebirakendust kontroll.digilugu.ee, mitte tavalist QR-koodi lugejat. „Covid-tõendil olev QR-kood sisaldab tervise infosüsteemi kantud andmeid ning tavalise QR-koodi lugejaga see loetav ega tõendatav ei ole,“ täpsustas Reinhold. 

Kui enne kuvati kontrollijale kahte tulemust vastavalt sellele, kas tõend on ehtne või mitte (roheline või punane), siis pärast Eesti reeglite lisamist kuvatakse kontrollijale kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele vaktsineerimis- või läbipõdemistingimustele) ja punane (tehniline viga, tõend ei kehti). 

Uuenenud kontrollirakendus näitab, kas:

  • vaktsineerimiskuur on lõpetatud (1/1st, 2/2st jne);
  • viimasest vaktsineerimisest on möödas vähemalt 14 päeva, Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty puhul 7 päeva;
  • viimasest vaktsineerimisest on möödas kuni üks aasta
  • negatiivse tulemusega PCR testiproov on võetud viimase 72 tunni sees;
  • negatiivse tulemusega kiirtesti proov on võetud viimase 48 tunni sees;
  • positiivse tulemusega PCR testiproovi võtmise kuupäevast on möödas üle 11 päeva ja mitte rohkem kui 180 päeva

Järgmisena töötab TEHIK lahenduse kallal, mis annaks välismaal vaktsineeritud eestlastele võimaluse Patsiendiportaali kaudu endale Euroopa Liidu tingimustele vastav koroonatõend luua. Lahendus peaks valmima oktoobris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.