Professor Vallo Volke: Eesti diabeetikuid aitaks hetkel kõige rohkem diabeediregister

Kui diabeetikul tekib süstimise, söömise, kõrge või madala veresuhkru tasemega seotud küsimusi, on kõige õigem küsida abi esmalt pere- või diabeediõelt.Foto: Shutterstock

Arvutuslikult on Eestis umbes 90 000 diabeediga patsienti, kuid meie infosüsteemides kajastub märksa väiksem arv. Eestis puudub diabeediregister, mis annaks ülevaate diabeeti haigestumisest, haigete hulgast, terviseseisundist, nende ravist ja tüsistusest.

„Diabeet on raske ja mitmeplaaniline haigus: kuna Eestis puudub ühtne diabeediregister, siis puudub meil täpne ülevaade, kui suured on ravikulud, diagnoosimata või halvasti ravitud diabeedi kulu tervishoiusüsteemile ja me ei tea, kui täpselt suunitletud on meie kulutused,” tõdes Tartu Ülikooli professor Vallo Volke.

“Me ei tea ka, missugused on näiteks patisentide täpsemad tunnused ja kui adekvaatne on  ravi – diabeediregistrist oleks abi nii patsientidele, arstidele kui ka riigile,” lisas professor.

Hea uudis on aga see, et Tartu Ülikooli teadlased koostöös ravimitootjate liiduga on alustanud nelja-aastast projekti diabeediregistri loomiseks ja arendamiseks.

Diabeediregister valmib tihedas koostöös

“Kasutades ära Eesti unikaalset digivõimekust ja innovaatilisi ideid, saaksime oluliselt paremaks muuta ja individualiseerida diabeedi käsitlust ja ravi. Riik on lubanud meile  protsessis appi tulla,  loodame selles osas  selget poliitilist otsust ja tuge. Loodan, et töö, millega oleme täna alustanud, viib kvaliteetsete andmete kogumiseni ja võimaluseni luua Eestis võimalikult täpne ja kõikehõlmav diabeedi andmekogu,“ sõnas prof Volke. 

Eesti laste ja noorte diabeedi ühingu (ELDÜ) eestvedaja Piret Loometsa sõnul aitaks andmekogu  diabeedivaldkonna huvikaitsetegevust paremini planeerida ning muudatuste vajalikkust põhjendada. „Otsused, mida riik diabeediravi valdkonnas teeb, mõjutavad inimese tervist ja toimetulekut kogu tema elu kestel ning seni puudusid andmed hindamaks pikalt diabeeti põdenud inimeste tervisenäitajaid ja ravitulemusi,“ lisas Loomets.

Riiklike diabeediprogrammide, sealhulgas registriloomise vajalikkust on rõhutanud ka WHO ja IDF (International Diabetes Federation). Eesti diabeediregister hakkab olema e-tervisesüsteemi osana andmete kogu, mis võimaldaks andmete kättesaadavust ning toetaks ka näiteks otsustustoe rakendusi pere- ja eriarstidele.

„Oleme alustanud  Eestis kogutavate ja olemasolevate andmete analüüsimist. Pea kogu meie arstiabi on digitaliseeritud, andmed on olemas, aga need pole hetkel mõistlikul kujul kättesaadavad ja istuvad kuskil eraldi nn silotornides,” tõdes prof Volke.

“Käimasoleva projekti eesmärk on sisse vaadata, mis andmed on meil reaalselt süsteemis olemas ja mis vajaks arendamist. Hoiame silma peal ka Euroopa teiste riikide registritel ning saame sealt toetust ideedele, mis oleks Eesti jaoks parim komplekt, missuguseid andmeid ja kuidas peaksime koguma,“ selgitas profeesor uuringu tagamaid.

Diabeedipäeva puhul värvuvad vaateratas ja kaarsild siniseks

14. novembril tähistatakse maailma diabeedipäeva. Diabeedipäeva hakati tähistama 1991. aastal Rahvusvahelise Diabeediföderatsiooni (IDF) ja Maailma Terviseorganisatsiooni poolt, et tõmmata tähelepanu diabeedi murettekitavale sagenemisele.

Praegu põeb maailmas diabeeti iga 11. inimene ja prognoositakse, et 2045. aastaks on see haigus juba igal üheksandal elanikul. Diabeet on tervishoiusüsteemidele järjest suuremaks koormaks. Kui seda kroonilist haigust põdevad inimesed ei saa piisavat ravi, võivad tekkida eluohtlikud tüsistused. Diabeedi korral võivad nendeks olla näiteks amputeerimine, nägemiskadu ning vahel võivad rasked tüsistused osutuda ka eluohtlikuks. 

Diabeedipäeva logo on sinine diabeedirõngas, mis sümboliseerib maailma ühtset võitlust diabeedi vastu. Diabeedipäeva tähistamiseks värvuvad Eestis 8.-14. novembrini siniseks Skywheeli vaateratas Tallinnas ning Kaarsild Tartus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.