Rahvusvaheline uuring: koroonapandeemia mõju oleks saanud oluliselt vähendada

Aruanne viitab, et WHO oleks pidanud epideemia varem pandeemiaks kuulutama.Foto: Shutterstock

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) oli eelmise aasta alguses Covid-19 riskidest teavitades liialt vaoshoitud, selgub esimesest suuremast uuringust, mis käsitleb pandeemiaohule reageerimist.

Tartu Ülikooli veebileht „Tõenduspõhine info COVID-19 kohta“ vahendab uuringut, milles tõdeti, et kui ohuteavitus oleks olnud selgem ja kui riigid oleks järginud juhiseid, oleks saanud pandeemia mõju oluliselt kärpida. 12. mail avaldatud uuringu „COVID-19: Make it the Last Pandemic“ koostas WHO poolt ametisse nimetatud, kuid sellest sõltumatu 13-st maailma terviseeksperdist koosnev kogu.

Uuring tuvastas, et 2020. aasta veebruar oli aeg, mil oleks olnud võimalik pandeemia mõju vähendada, kui riigid oleksid viiruse leviku piiramiseks kiiresti tegutsenud. Aruandes loetletakse ka konkreetseid tegevusi, mis võiksid aidata ära hoida sarnast stsenaariumit mõne järgmise surmava patogeeni korral, ning esitatakse plaan, kuidas vaktsiinid jõuaksid võimalikult kiiresti madala ja keskmise sissetulekuga riikidesse, et praegune kriis lõpetada.

Eelmise aasta 30. jaanuaril kuulutas WHO seoses koroonapuhanguga välja rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealase hädaolukorra (Public health emergency of international concern, PHEIC) ning 11. märtsil kuulutas hädaolukorra pandeemiaks. Paraku läks aga vahepealne aeg vastusammude osas enamasti tühja.

Käputäis Aasia riike rakendasid kiireid meetmeid COVID-19 ohjeldamiseks, nagu SARS-CoV-2 laialdane testimine, nakatanute isoleerimine ja nakkusahelate tuvastamine. Ülejäänud maailm paraku ei teinud suurt midagi, mille taga võib olla osalt WHO poolne vilets kommunikatsioon.

Kui ilmnes, et riikidel, kus kasutati maske, läks paremini kui neil, kus seda ei tehtud, oleks võinud WHO öelda, et kuigi meil pole kõiki andmeid, peaksime rakendama ettevaatuse põhimõtet ja soovitama maskide kasutamist. Samamoodi osutab aruanne sellele, et valitsused oleksid võimud SARS-CoV-2 ohtu tõsisemalt võtta, kui WHO oleks epideemia varem pandeemiaks kuulutanud.

Tulevaste pandeemiate ennetamiseks on aruande tugevamate soovituste hulgas ettepanek moodustada väljaspool WHO-d maailma terviseohtude nõukogu (Global Health Threats Council), mis koosneks erinevate kõrge, keskmise ja madala sissetulekuga riikide presidentidest või peaministritest ja mille ülesandeks oleks panna riike vastutama pandeemiate ohjeldamise eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.