Uudis

Rahvusvaheline vaktsineerimiskampaania jõudis Eesti tänavatele

Rahvusvaheline vaktsineerimiskampaania Tallinna tänaval.Foto: Geenius Meedia

Aprilli keskel käivitus ülemaailmne digitaalne kampaania “Vaktsineerime maailma” (“Vaccinate Our World”), millega nõutakse rahvusvahelist koostööd kogu maailma vaktsineerimiseks koroonaviiruse vastu. Kampaania on nüüd jõudnud ka Eesti tänavapilti.

Kampaaniaga juhitakse täehelepanu, et kui ühes riigis levib koroonaviirus ja ligipääs vaktsiinidele puudub, siis püsib oht kõigi riikide jaoks. VOW-i üleskutse eesmärk on ühendada eestkõnelejaid ja valitsusjuhte kõikjal maailmas ning suunata fookus vaktsiinide jaotamisega kaasnevale ebamoraalsusele.

Nimelt on Maailma Terviseorganisatsiooni andmeil on jõukad riigid endale haaranud rohkem kui 87 protsenti üle 700 miljonist vaktsiinidoosist kõikjal maailmas, samas kui vaesemad riigid on saanud vaid 0,2 protsenti.

Kampaania eestvedaja on suurim ülemaailmne AIDSi organisatsioon AIDS Healthcare Foundation (AHF), kes kannab HIV-vastases võitluses saadud oskusteavet üle võitlusele ülemaailmse koroonapandeemiaga.

“Lastes COVID-19 viirusel maailma vaesemaid maid laastata, seisame silmitsi samasuguse katastroofilise moraalse ja rahvatervise alase läbikukkumisega, mille tõi kaasa maailma esialgne valusalt ebaadekvaatne vastus AIDS pandeemiale 1980ndatel ja 1990ndatel. Me ei saa lubada endale samu vigu, mida tehti HIV-iga võitlemisel – elupäästvate vaktsiinide tarnimisel igasse maailma nurka ei tohi olla mingisuguseid hilinemisi,“ selgitas AHF asutaja ja president Michael Weinstein kampaania tagamaid.

Osa lahendusest on COVID-19 vaktsiinide intellektuaalomandi kaitse õiguste peatamine. 6. mail esitasid 140 parlamendi liiget Euroopa Komisjonile kirja, milles õhutati komisjoni vastu võtma ettepanekut ajutiselt loobuma intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepingu teatud sätetest eesmärgiga takistada, ohjata ja leevendada COVID-19 pandeemiat.

„Oleme tüdinenud valitsuste lõpututest lubadustest, et ühel päeval saame kõik vaktsineeritud. Me ei taha kuulda selgitusi, miks varasemalt antud lubadustest kinni ei saa pidada, sest ükski selgitus ei ole piisav kui inimeste elud on ohus. Tahame näha valitsusi tegutsemas kohe ja tahame oma vaktsiine täna! Kui tahame COVID-19 maailmast kaotada, peame maailma vaktsineerima kohe,“ ütles AHF Euroopa esinduse esimees Zoya Shabarova.

Ambitsioonikal üleskutsel „Vaktsineerime maailma“ on viis peamist teesi:

  • Üleilmne COVID-19 vaktsineerimispüüd peab G20 riikidelt eraldama 100 miljardit dollarit.
  • Sellega tuleb toota ja tarnida seitse miljardit vaktsiinidoosi kogu maailmas ühe aasta jooksul.
  • Ettevõtted ja valitsused peavad peatama kõik COVID-19 vaktsiinide patendid või neist pandeemia ajaks loobuma.
  • Riigid peavad andmete ja teabe jagamisel olema 100% läbipaistvad.
  • Maailma liidrid peavad toetama tunduvalt suuremat rahvusvahelist koostööd, mis juhiks pandeemia lõppemist ning mitte jätkama tavapärase poliitikaga.

Rahvusvahelise kampaaniaga palutakse kõigil levitada sõna ja julgustada kogu maailma vaktsineerima, et lõpetada Covid-19 pandeemia. Selleks palutakse teha sotsiaalmeedia postitusi ja kasutada teemaviiteid #VaccinateOurWorld ja #VOWnow.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.