Uudis

Rakubioloog: ainuke tee uute viirusemutatsioonide ärahoidmiseks on kiiresti vaktsineerida väga suur hulk inimesi

Tartu ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets kirjutab Facebookis, et ainus tee uute viieusemutatsioonide ärahoidmiseks on kiiresti vaktsineerida väga suur hulk inimesi ja sellega kaotada ära baas nii viiruse paljunemiseks kui ka uute mutatsioonide tekkeks.

Maimets selgitab oma sotsiaalmeediakontol, et eluslooduses ei toimu ükski protsess sajaprotsendilise täpsusega. Ebatäpsused geneetilise materjali paljundamisel – mutatsioonid – on paratamatud ja tegelikult moodustavadki evolutsiooni ühe põhialuse. Nii tekib alati ka vigu viiruste paljundamisel.

Enamik mutatsioone on sellised, mis kahjustavad viiruse enda elutegevust ja seega konkreetne viiruseosake lihtsalt hukub. Teine võimalus on, et mutatsioonid on neutraalsed – nad ei tee viirust halvemaks ega paremaks. Ent mõned mutatsioonid võivad muuta ka viiruse omadusi nii, et need muutuvad inimesele ohtlikumaks.

Olemasolevad vaktsiinid on loodud selleks, et inimeses tekivad antikehad, mis seonduvad viirusega ning ei lase sellel rakkudesse tungida. Põhiliseks märklauaks on viiruse piigivalk – just selle kaudu kinnitub viirus raku külge.

Võib aga juhtuda, et viiruse mutatsioonid muudavad piigivalku nii, et loodud antikehad neid enam ära ei tunne ning seega jääb viirus blokeerimata. Siis on vaja vaktsiinide tootmisse viia vastavaid muudatusi, näiteks võib tootja teise vaktsiinidoosi kujundada juba muutunud viirusevalgu vastu. See aga võtab teatud aja ning sel ajal on juba vaktsineeritud inimesedki uue tüve suhtes kaitsetud.

Viirus muteerub kiiremini seal, kus ta rohkem paljuneb. Järelikult, mida rohkem inimesi on viirus nakatanud, seda kiiremini on tekkimas uued mutatsioonid. Seetõttu on ainuke tee uute mutatsioonide ärahoidmiseks see, et kiiresti vaktsineerida väga suur hulk inimesi ja sellega kaotada ära baas nii viiruse paljunemiseks kui ka uute mutatsioonide tekkeks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.