Ravimiamet vastab: kas apteegid võtavad perearstide eest gripivaktsiini ära?

Loe ravimiameti vastuseid korduma kippuvatele küsimustele gripivaktsiini kohta

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.Foto: Shutterstock

Gripi ning gripivaktsiini kohta tekib igal aastal viirustehooaja saabudes palju küsimusi. Sel aastal on üks põletavamaid teemasid olnud see, justkui võtaksid apteegid perearstide eest vaktsiinid ära ning pahatihti ei saa seetõttu perearstikeskustes kaitsesüsti teha.

Loe, kuidas vastas sellele ja veel paljudele korduma kippuvatele küsimustele ravimiamet.

Kas igal aastal on isesugune vaktsiin?

Maailma Terviseorganisatsioon kinnitab gripivaktsiini koostise järgnevaks hooajaks lähtuvalt viiruse tüvedest, mis kõige tõenäolisemalt tuleval hooajal kõige aktiivsemalt levivad.

Millal tehakse vaktsiinitellimused?

Müügiloa hoidjad teevad prognoose eelmise hooaja kasutust arvesse võttes. Kohe, kui Maailma terviseorganisatsioon on kinnitanud hooajalise vaktsiini tüve, alustatakse vaktsiini tootmist. Turule jõuab see tavapäraselt septembri algul.

Kui palju on Eestisse sel hooajal gripivaktsiini toodud?

Eestisse on toodud 9. oktoobri seisuga 153 000 doosi gripivaktsiini, ehk siis kogu hooajaks planeeritud kogus. Võrdluseks andmed eelmise aasta kohta, mil väljastati Eesti apteekidele ja tervishoiuasutustele 168 521 doosi. Riiki toodi eelmisel aastal kokku 202 480 doosi gripivaktsiini, kuid planeeritust väiksema nõudluse tõttu Eestis viidi osa riigist välja ning osa kogusest ei leidnud hulgimüügitasandil kasutust ja hävitati.

Arstid ega apteegid ise ravimeid maale ei too. Arstid saavad vaktsiinid apteegist, apteegid omakorda hulgimüüjalt või teisest apteegist.

Kui nõudlus on, miks siis hulgimüüjad gripivaktsiini juurde ei too?

Hulgimüüja saab vaktsiini tuua sellises koguses, nagu tootja Eesti jaoks prognoosinud ja tootnud. Kui nõudlus teistes riikides on prognoositust tagasihoidlikum, aga siin suurem, siis vahel on võimalik tuua mõne teise Euroopa Liidu riigi turule mõeldud vaktsiini hiljem lisaks. Ravimiamet on valmis erandkorras lubama Eestisse ka võõrkeelses pakendis vaktsiini.

Kui vaktsiini kõigile ei jätku, kas peaks eelise andma apteekidele või arstidele?

Gripivaktsiin on retseptiravim ja selle kasutamine saab toimuda ainult arsti ettekirjutusel. See tähendab, et kuigi vaktsineerimist tehakse mitmendat aastat juba ka apteekides, viivad seda läbi tervishoiuteenuse osutajad, mitte apteekrid. Apteek pakub selleks enda ruume. Apteegis peab olema eraldi ruum ja tagatud muudki tingimused (lamamisvõimalus, käte pesemise võimalused jne). Vahe on aga kindlasti selles, et perearst saab oma nimistus teha valikuid ja vaktsineerida ennekõike riskigruppidesse kuulujaid, siis apteegis vaktsineerijad lähtuvad teenusele registreerujate üldisest järjekorrast.

Kui vaktsiin on jõudnud apteeki, siis on õigus seda sealt osta võrdsetel alustel kõikidel. Apteegil pole alust müümisest keelduda, kui esitatakse tellimus ja vaktsiini, mida müüa, on.

Kas apteegid on saanud hulgimüügist ebatavaliselt palju vaktsiini ja hoiavad praegu oma varuga eelist arstide ees?

Eestisse on toodud 153 000 doosi gripivaktsiini, mis on täies mahus apteekidele väljastatud. Suur osa vaktsiinist on apteekidest väljastatud tervishoiuteenuse osutajatele. Märkimisväärsed kogused vaktsiini on saanud suuremad haiglad (nt Lääne- ja Ida-Tallinna keskhaiglad), töötervishoiuteenust pakkuvad tervishoiuteenuse osutajad (nt Qvalitas, mis pakub teenust üle Eesti), ja perearstid. Osas apteekides on vaktsiini veel võimalik osta (leitavad veebilehtedelt www.raviminfo.ee  ja www.apteegiinfo.ee).

Apteegid on tellinud gripivaktsiini Magnum Medical OÜ-st, Tamro Eesti OÜ-st, Apteekide Koostöö Hulgimüük OÜ-st ja osaühing Baltfarmast. Hulgimüügiandmetest näeme, et valikute ega ka koguste osas ei ole tehtud eelistusi vaktsineerimises osalevate apteekide kasuks, kuigi oleks loogiline, et kampaanias osalevad apteegid varuksid veidi rohkem. Mõned kampaanias osalevad apteegid on tellinud vaktsiini u 1000 doosi, keskmiselt aga 400 doosi.

Võrdluseks mõned suuremad apteegid, mis kampaanias ei osale on samuti tellinud 1000-1550 doosi vaktsiini. Kokkuvõttes vaktsiini koguste suurusjärgud tervisekeskuste läheduses asuvate apteekide ja ning suuremate linnaapteekide puhul paistavad üsna samad nagu vaktsineerimisteenust pakkuvates apteekides.

Apteegi tellitav kogus sõltub eeldatavast kasutusest. Nt suuremates linnaapteekides ning ka perearstikeskuse läheduses asuvate apteekide puhul on kasutus eelduslikult suurem. Sellised apteegid on tellinud 1000-1500 doosi vaktsiini, samas mõned väiksemad vaid 50 doosi vaktsiini. Üldapteegist saavad vaktsiini osta perearstid tellimislehe alusel ning inimesed retsepti alusel.

Võrdluseks veel andmed eelmise aasta kohta, mil väljastati Eesti apteekidele ja tervishoiuasutustele 168 521 doosi gripivaktsiini, apteekides vaktsineeriti ligi 14 000 inimest, st osakaal on siiski tagasihoidlik.  

Mida teha, kui tahaks veel sel aastal gripi vastu vaktsineerida?

Praeguse seisuga apteekides üle Eesti vaktsiini veel on. Üks apteek saab teiselt tellida. Samuti on vaktsiini vaktsineerimiskabinettides

Paljud on end gripi vastu vaktsineerinud?

Vaktsineeritute arvu ravimiamet kinnitada ei saa, nende andmete osas peab pöörduma terviseameti poole.

Gripp on viiruslik haigus, mille tundemärkideks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, pea-, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid.

Kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine oktoobris enne gripihooaja algust. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.

Gripi vastu võib vaktsineerida alates kuuendast elukuust.

Gripi kohta loe täpsemalt terviseameti kodulehelt.

Gripi vastu vaktsineerimise kohta saab lisainfot veebilehelt vaktsineeri.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.