Raviraha puudujääk võib küündida 200 miljoni euroni

Piltlikult öeldes tasub Eestis üks töötegija iseenda ja veel ühe inimese ravi eest.Foto: Shutterstock

Kui tervishoiu rahastamise muredele lahendust ei leita, siis ülejärgmisel aastal on tervisekassa hinnangul raviraha puudu 130 kuni 200 miljonit eurot. Raviraha juurde leidmiseks on kaks varianti: kas leida riigieelarvest lisaraha või maksustada sotsiaalmaksuga ka muud tulud, näiteks dividendid.

Viimaste aastate oodatust parem maksulaekumine ja Covid-19 kriisi tõttu riigikassast eraldatud lisaraha lükkasid tervisekassa rahakriisi pisut edasi, vahendab ERR.

“Kuni 2024. aastani lõpuni näeme, et saame oma olemasolevate ressurssidega hakkama, aga peale seda on meil tõsine probleem, sest maksulaekumine kasvavaid kulusid ja inimeste vajadust ära ei kata. Ilmselt 130-200 miljonit eurot jääb kindlasti puudu,” sõnas tervisekassa juhatuse liige Pille Banhard.

Lisaraha leidmise võimalused on arenguseire keskuse juhi Tea Danilovi sõnul üsna piiratud. Üheks võimaluseks on maksubaasi laiendamine. “Praegu oleme olukorras, kus ravikindlustusmaksu kogutakse üksnes töiselt tulult. On räägitud mõttest, laiendada seda baasi muudele tuludele, sarnaselt tulumaksubaasiga,” ütles ta.

Nii laekuks edaspidi raha tervishoidu ka dividendidelt, hüvitistelt ja renditulult. Teine võimalus on hakata maksma riigikassast raha laste ravimise eest, nii nagu praegu eraldab riik raha mittetöötavate pensionäride raviks, aga see lahendus aitaks kriisi ohjata kuni 2035. aastani ning õhku jääks küsimus, milliseid makse tõstes riigieelarvesse raha juurde saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.