Reeglitest mööda skeemitamiseks enam ruumi ei ole: olemasolev haiglaravi võimekus on mitmes haiglas viimase vindi peal

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno toonitas neile, kellel tekib mõte nutikaid skeeme kasutades koroonapiirangutest mööda hiilida, et skeemitamiseks ei ole meie tervishoiusüsteemis enam reserve.Foto: ekraanitõmmis

Terviseameti (TA) peadirektor Üllar Lanno ütles reedesel pressikonverentsil epidemioloogilist olukorda kirjeldades, et üks suurem koroonaviiruse ohupiirkond Eestis on praegu tõenäoliselt Saaremaa, kus on 100 000 elaniku kohta ligi 1500 nakatunut.

Väga intensiivselt ja kiiresti kasvab nakatunute hulk ka Lääne- ja Ida-Virumaal, Harjumaal ning ka Võrumaal. Lanno nentis, et tervishoiusüsteemi ressursid on kuivanud kriitiliselt õhukeseks.

“Koroonaviirusega nakatunute hulga poolest oleme täna üks kõige paremini hakkama saanud Euroopa riike, aga numbrid on sedavõrd karmid, et kui nii jätkub, ei jõua me seda positsiooni säilitada,” oli TA peadirektor otsekohene ja lisas, et ka voodikohtade osas tuleb haiglaruumides ühel hetkel piir ette ning neid lihtsalt ei jätku enam.

Lanno rõhutas, et olukord on ülikriitiline. “Kõige kurvemaks teeb see, et positiivsete testide osakaal kõigist testidest on 18,8 protsenti. See tähendab seda, et iga viies inimene võib nakkust edasi anda.”

Koroonaviiruse tõttu vajab reedese seisuga haiglaravi 510 patsienti ning see arv on ka varem enam-vähem samas suurusjärgus olnud. Nüüd tuleb Lanno sõnul aga arvestada, et 63 inimest on intensiivravis ja haigestunuid on väga jõudsalt lisandunud just põhja regiooni, kus asuvates haiglates viibib praegu ravil niigi juba umbes 71 protsenti kõigist haiglaravi vajajatest. See tähendab, et mingit olukorra leevenemist näha ei ole.

“Olemasolev haiglaravi võimekus on Ida-Tallinna ja Lääne-Tallinna keskhaiglates viimase vindi peal ja üle Eesti on veel mitu haiglat, kus on tulnud teha juurde COVID-osakondi, mida neis asutustes varasemalt avatud ei olnud,” ütles TA peadirektor.

Ta avaldas, et reedel allkirjastatud käskkirjaga suurendatakse COVID-haigetele mõeldud voodikohtade arvu. Haiglavõrgus saab olema kokku 926 COVID- haigetele mõeldud voodikohta (852 üld- ning 74 intensiivravikohta).

Lanno nentis, et see tekitab olukorra, kus plaanilise haiglaravi hulk on minimaalne või peaaegu olematu. Kui nakatumiste ning eneseisolatsioonis olijate hulk pidurdamatult edasi kasvab, ei ole haiglates varsti enam reserve ja ühel hetkel ei mahu haigestunud enam haiglatesse ära ja tuleb hakata otsima ruume väljaspool haiglahooneid.

“Kutsun üles kandma maski, vältima mittevajalikke kontakte. Teeme seda sellepärast, et töökohad säiliksid ja et suvi tuleks selline nagu soovime,” ütles Lanno.

Neile, kellel neljapäeval avaldatud uued piirangud tekitasid mõtte, et nutikaid skeeme kasutades on võimalik neist mööda minna, pani Lanno südamele, et skeemitamiseks ei ole meie tervishoiusüsteemis enam reserve.

Valitsuse kommunikatsioonibüroost rõhutati, et piirangute eesmärk on, et nii nakatumisnäitaja kui ka haiglas viibivate COVID-19 patsientide arv stabiliseeruks ning hakkaks seejärel vähenema. Selleks on vaja vähendada inimeste kokkupuuteid ja peatada viiruse leviku kasv.

Peaminister Kaja Kallas sõnas, et seni, kuni viiruse levik ei rauge ja vaktsineeritud ei ole veel piisav hulk inimesi, peame üheskoos jätkuvalt pingutama ning kokku lepitud reeglitest kinni pidama.

“Piirangute kõrval on väga oluline inimeste vastutustunne. Me kõik peame vähendama omavahelisi lähikontakte ning kaitsma end, hoides distantsi ja kandes maski,” ütles Kallas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.