Riik koostöös Tartu Ülikooliga viib eestlaste seas läbi juhuvaliku teel valimisse sattuvate täiskasvanud elanike hulgas koroonaviiruse levimuse uuringu.
Täpsemad detailid võivad veel muutuda, kuid hetkel on kindel, et uuringusse kaasatakse 24 000 juhuvalimiga valitud eestimaalast, kellest teatud hulgal võetakse viiruse osas proovid.
Uuringu esimesed tulemused loodetakse saada juba aprilli lõpuks ning tulemuste najal saab valitsus teha tõenduspõhise informatsiooni põhjal järgnevaid poliitilisi otsuseid näiteks haiguse leviku prognoosimist või ka piirangute leevendamise osas.
Kokku kestab uuring kolm kuud ning lisaks Tartu Ülikoolile on sinna kaasatud ka hulgaliselt vabatahtlikke meditsiiniteaduste valdkonna ja tervishoiu kõrgkooli üliõpilaste hulgast ning ka kaitsevägi.
Uuringuga alustatakse järgmisel nädalal
Valitsuse kriisikomisjoni otsusel algatati koroonaviiruse uuring, milles uuritakse viiruse levikut sümptomitega kui sümptomiteta elanikkonna seas. Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles ERRile, et uuring on vajalik nii haiglatele ravitöö paremaks planeerimiseks, kui ka riigile järgnevate otsuste tegemisel.
Tartu Ülikooli poolelt juhib uuringut professor Ruth Kalda, kelle sõnul on uuringuga seoses toimunud juba arvukaid koosolekuid, kuid uuringu käivitamiseks arutatakse veel vajalikud detailid üle. Professori sõnul alustatakse uuringusse inimeste valimise, küsitlemise ning testimisega juba järgmisel nädalal.
“Küsitleme kokku 24 000 eestimaalast. Meil on kuus uuringu lainet ehk igas laines planeerime küsitleda 4000 inimest. Küsitleme neid viiruse kaebuste osas, kas neil esinevad koroonaviirusele viitavaid sümptomeid või ei. Selle alusel jagame inimesed nii-öelda sümptomitega ja sümptomivabadeks inimesteks. Mõlemast teeme veel alamvaliku neist, keda suuname testimisele,” kirjeldas Kalda Geeniusele. Alamvaliku suurus on hetkel veel kokku leppimisel.
Uuring kestab kokku kolm kuud, millest esimese nädala jooksul teostatakse osalejate seas küsitlus ning juhuslikult valitud inimesi ka testitakse nii aktiivse haiguse kui tekkinud antikehade suhtes. Seejärel analüüsitakse andmed koheselt, et need oleksid valitsusele esitamiseks valmis iga uuringulaine järel.