Riina Sikkut: tugevatest perearstidest saagu sajandi terviseuuendus

Riina Sikkut.Foto: Eero Vabamägi/Scanpix

Terviseminister Riina Sikkuti sõnul võiks Eesti terviseinnovatsiooni üks edulugudest olla just kvaliteetne ja hästi toimiv perearstisüsteem, mille kättesaadavuse nimel riik peab mõistagi korralikult pingutama. 

„Kipume arvama, et innovatsioon tervishoius tähendab eelkõige 21. sajandi ravimeid või üha keerukamaid aparaate. Ent näide tippinnovatsioonist tervisesüsteemis võiks olla ka see, kui suudame pakkuda väga head esmatasandi arstiabi,“ kirjeldas terviseminister Riina Sikkut. „Nii et inimene saab võimalikult kaua kodulähedast ja kvaliteetset abi, nii diagnoosimist kui ravi oma perearstilt, selmet olla sunnitud rohkesti erinevate haiglate vahel sõitma.“

„Mõistagi tuleb riigil selle nimel korralikult pingutada. Jätkame peremeditsiini ja laiemalt esmatasandi tervishoiu tugevdamist, et tuua peremeditsiini uusi arste ja hoida praeguseid perearste selle vastutusrikka töö juures,“ ütles Sikkut.

Perearstide selts, terviseamet, haigekassa ja sotsiaalministeerium sõlmisid 2019. aasta 19. märtsil koostöökokkuleppe perearstiabi jätkusuutlikkuse tagamiseks. Lepingus rõhutati, et esmatasandi arstiabi kättesaadavus kõigis Eesti piirkondades on riiklik tervishoiukorralduslik prioriteet.

„Selleks, et meie rahvastiku tervisenäitajad paraneksid ja tervena elatud aastate arv kasvaks, peaks meie peremeditsiinis peamine tähelepanu olema suunatud süsteemsele ennetusele ja nõustamisele, mitte esmatasandi enda ellujäämisele,” ütles perearstide seltsi juht dr Le Vallikivi. „Ühelt poolt inimeste enda vastutuse võtmine oma tervisekäitumise ja tarbimisharjumuste eest, kuid ka  tervishoiukorralduslikud julged otsused esmatasandi võimestamisel peavad toetama perearstide ning pereõdede suutlikkust olla oma patsientide teejuhiks hea tervise ning tervena elatud aastatega teekonnal.”

Sotsiaalministeerium koos perearstide seltsiga koostab esmatasandi tervishoiu arengukava, milles lepitakse kokku arengusuunad ja -vajadused järgmiseks kümnendiks. Arengukava peaks saama valmis 2023. aasta lõpuks.

„Esmatasandi arengukava keskendub esmatasandi meeskonna uuenevale rollile. Inimkeskse, kvaliteetse ja jätkusuutliku esmatasandi arstiabi keskmes on patsient, kes peab olema oma terviseprobleemiga õigel ajal õiges kohas. Selleks tuleb erinevad ennetavad ja ravietapid läbi mõelda ning erialade vahel kooskõlastada,” selgitas peremeditsiini professor Ruth Kalda. „Vaid täpsete ja vajaduspõhiste konsulteerimise ja suunamise võimalustega saame pakkuda kvaliteetset abi, mis on arsti ja patsiendi ühine eesmärk.“

Täna, 19. mail on rahvusvaheline perearstide päev. Ülemaailmset perearstide päeva tähistatakse maailma perearste ühendava organisatsiooni WONCA (World Organization of Family Doctors) eestvedamisel, et tõsta esile ning tunnustada perearstide ja esmatasandi meeskonna keskset rolli ennetustöös, haiguste varajases diagnostikas ja ravis. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.