Saksa teadlased aretavad sigasid, kellest saavad inimeste südamedoonorid

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Jaanuaris siirdati edukalt USAs maailmas esimest korda inimesele sea süda. Nüüd kavatsevad saksa teadlased selle looma lihtsamat versiooni kloonida ja seejärel aretada geneetiliselt muundatud sigu, et need oleksid inimestele südamedoonoriks.

Müncheni Ludwig-Maximiliansi ülikooli (LMU) teadlane Eckhard Wolf ütles, et tema juhtitava töörühma eesmärk on saada Aucklandi saare sigade tõult modifitseeritud uued liigid siirdamiskatseteks valmis 2025. aastaks, vahendab Reuters.

Marylandi Meditsiiniülikooli töörühm siirdas eelmisel kuul esimese omataolise operatsiooni käigus kümne modifikatsiooniga sea südame lõplikult haigele mehele. Arstid sõnul reageerib patsient hästi, kuigi oht infektsioonideks, elundi äratõukereaktsiooniks või kõrgeks vererõhuks püsib.

“Meie kontseptsioon on jätkata lihtsama mudeliga, nimelt viie geneetilise modifikatsiooniga,” ütles Wolf, kes on 20 aastat uurinud loomadelt inimesele siirdamist. Tema meeskonna eesmärk on jätkuvalt luua ainult “asutajaloomi”, kellest aretatakse tulevased geneetiliselt identsed põlvkonnad.

Esimene selline sigade põlvkond peaks sündima sel aastal ja nende südant testitakse paavianitel, enne kui meeskond taotleb kahe või kolme aasta pärast heakskiitu inimeste kliiniliseks katseks.

Loomadoonoreid plaanitakse kasutada nendel inimestel, kellel on diagnoositud elundipuudulikkus ja kellel pole muid ravivõimalusi. Saksamaal oli möödunud aasta lõpus umbes seesugust 8500 inimest.

Wolfi toetajad väidavad, et loomadoonorid võiksid aidata seda nimekirja lühendada. Samal ajal on ka palju vastaseid, kelle arvates ei ole eetiline aretada sigu elundivabrikuna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.