Seireuuringus hinnatakse piirangute mõju koroonaviiruse levikule

Tartu ülikooli peremeditsiini professor ja koroonaviiruse seireuuringu juht Ruth Kalda.Foto: Arvamusfestival / Johan-Paul Hion

10.–21. detsembrini toimub koroonaviiruse levimuse seireuuringu järjekordne etapp, mille käigus kogutakse muu hulgas infot 24. novembril kehtestatud piirangute mõju viiruse levikule.

Uuring aitab hinnata viiruse leviku kasvu kiirust ja seega annab Terviseameti igapäevase statistika kõrval otsustajatele olulist lisateavet.

Uuritakse, kas maski kandmine ja distantsi hoidmise nõue on mõjutanud viiruse levimust

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul võtab aega, et inimeste käitumise muutus viiruse levikule mõju avaldaks. Avalikes ruumides maski kandmise kohustuse, siseruumide täituvuspiirangute ja publiku hajutamise nõude kehtestamisest on nüüd möödas kolm nädalat.

Kalda sõnul näitas eelmine seirelaine, et maski kandmise ja ohutu vahemaa hoidmise soovitus võeti hästi omaks. Nüüd saab hinnata, kas see on mõjutanud ka viiruse levimust.

Kalda ütles, et olukorras, kus levimus on kiirelt kasvanud, on oluline muutustel regulaarselt silma peal hoida, et otsustajad saaksid anda inimestele enne pühi asjakohaseid käitumissuuniseid.

Ta lisas, et endiselt on tõhusaim viis viiruse leviku pidurdamiseks hoiduda vahetutest kontaktidest.

Juhuvalimis uuritakse 2500 täiskasvanut

Uuringu käigus testitakse juhuvalimi alusel 2500 täiskasvanud inimest üle Eesti.

Uuringusse kaasatute veebiküsitlusega alustas uuringufirma Kantar Emor 10. detsembril. Eakaid küsitletakse telefoni teel ja küsitleja täidab samal ajal elektroonilise vormi ise.

Seejärel helistatakse testimise kõnekeskusest, et leppida kokku ninaneeluproovi andmiseks sobilik aeg ja koht. Proovi saab anda lähimas avalikus testimispunktis.

Puudega inimesed, eakad ja teised piiratud liikumisvõimega inimesed saavad proovi andmiseks tellida koju testimisbrigaadi. Testimispunktide tööd koordineerib Medicum.

Proove analüüsib Synlab oma Tallinna laboris. Testitulemustega saab igaüks tutvuda tervise infosüsteemis aadressil digilugu.ee või mobiilirakenduse Testi abil.

Kõigi uuringu käigus positiivse proovi andnud inimestega suheldakse kahe kuni nelja nädala jooksul korrapäraselt, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringus osalemine on vabatahtlik. „Eelmise seireetapi suur osalus näitab, et inimestele lähevad terviseküsimused korda ja uuringus osalemisest ollakse väga huvitatud,“ rõõmustas Kalda.

Uuringu töörühmas on 17 teadlast Tartu Ülikooli viiest instituudist. Partneritena aitavad kaasa Synlab ja Kantar Emor.

Rohkem infot uuringu kohta on Tartu Ülikooli veebilehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.