Uudis

Sel hooajal jõuab turule ka ninna pihustatav gripivaktsiin

Et grippi ei tohi alahinnata, kinnitavad ka haigekassa andmed – Eestis vajab gripitüsistuste tõttu igal aastal haiglaravi ligi 2000 inimest.Foto: Shutterstock

Eesoleval hooajal on Eestis planeeritud turustada kolme tootja gripivaktsiine, millest kaks on süstesuspensioonid. Lisaks on esmakordselt turule tulemas ninna pihustatav gripivaktsiin.

Süstesuspensioonid on näidustatud alates 6. elukuust ja ninasprei lastele ja noorukitele vanuses 2-18 aastat.

Gripivaktsiini esimene tarne (Fluarix Tetra süstesuspensioon) uueks gripihooajaks on juba ka Eestisse saabunud. Esimese saabunud gripivaktsiini tarne kogus on 40 000 annust. Suuremamahulised tarned toimuvad oktoobrikuu jooksul. 

Praegustel andmetel planeerivad tootjad Eestis turustada kokku 238 000 annust süstesuspensiooni (Fluarix Tetra ja Vaxigriptetra) ning 9000 annust ninaspreid (Fluenz Tetra). 

Võrreldes eelmise aastaga, mil Eestisse toodi 153 000 annust gripivaktsiini, on käesolevaks hooajaks planeeritud kogus suurem. Riiklikult korraldatakse hooldekodude elanike ning eakate (65+) vaktsineerimine perearsti poolt oktoobri teises pooles saabuvatest vaktsiinitarnetest.

Gripp on viiruslik haigus, mille tundemärkideks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38 °C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, pea-, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid. Kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine enne gripihooaja algust. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10 – 14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.