Uudis

Septembrist lisandub e-konsultatsiooni võimalus kuuel erialal

Foto: Shutterstock

Eriolukorra ajal hoogustus e-konsultatsiooni kasutamine ning teenuse vajadust tunnetasid palju rohkem ka eriarstid. Haigekassast anti teada, et praeguseks on jõutud kokkuleppele e-konsultatsiooni tingimuste osas veel kuue eriala esindajatega ning need lisanduvad tervishoiuteenuste loetellu septembrist. Kokku on sügisest seega võimalik e-konsultatsiooni kasutada 29 erialal.

E-konsultatsiooni võiks kasutada üha enam

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemanni sõnul muutis kevadine eriolukord üsna palju erinevate teenuste kasutamist ning ta loodab, et e-konsultatsiooni kasutamise harjumuses on toimunud püsiv muutus kasvu suunas.

Soodustama peaks seda ka asjaolu, et septembrist lisandub e-konsultatsiooni erialasid veelgi. Juurde tulevad infektsioonhaiguste, üldkirurgia, meditsiinigeneetika, lastekirurgia, suu-, näo- ja lõualuukirurgia ning neurokirurgia eriala. Viimast on perearstid Friedemanni sõnul väga oodanud ning läbirääkimised seal e-konsultatsiooni tingimuste kokku leppimiseks on kestnud pikalt.

Pilootprojektid oftalmoloogias, ja lastepsühhiaatrias

Oftalmoloogias, kus samuti juba kaua aega e-konsultatsiooniks võimalust otsitud, on algamas pilootprojekt. Projekti eesmärk on uurida, kas e-konsultatsiooni rakendamine laste silmahaiguste puhul on samuti põhjendatud. Eelkokkulepped, kuidas konsulteerimine peaks toimuma, on tehtud. Tulemusi oodatakse järgmise aasta keskpaigaks.

Pilootprojekt on käimas ka lastepsühhiaatrias, kus kaasatud on kõik seda teenust pakkuvad raviasutused ja 35 perearstipraksist. Lisaks on e-konsultatsiooni tingimuste kokku leppimine pooleli töötervishoiu ja ortodontia erialadel.

Ka eriarstid soovivad aina enam e-konsultatsioone

Uute erialade lisamise kõrval on haigekassal plaanis koostöös erialaseltsidega uuesti üle vaadata ja vajadusel kaasajastada e-konsultatsiooni tingimused erialadel, kus see teenus juba pikalt kasutusel on olnud.

Kahel erialal toimub praeguseks suunamine eriarstile ainult või peamiselt läbi e-konsultatsiooni. Need on allegroloogia-immunoloogia ja hematoloogia erialad, kus arste on vähe ning soov on, et rohkem patsiente konsulteeritaks esmatasandil.

Friedemann märkis, et kui kohati on takerdunud e-konsultatsiooni võimaluse loomine eriala esindajate vaate taha, kes ei tunneta vajadust sellise teenuse järele, siis eriolukorra ajal, mil plaaniline ravi oli suuresti peatatud, toimus ka siin nihe.

„Need erialad, kus e-konsultatsioon oli olemas, olid ka eriarstid rahul, et said edasi toimetada oma patsientidega,“ ütles Friedemann. Kuigi ravi koordineerijaks oli neil puhkudel perearst, said ka eriarstid olla kaasatud.

Hõivamata e-konsultatsiooni erialad on veel torakaalkirurgia, radioloogia, kohtuarstid, laborimeditsiin, plastika- ja rekonstruktiivkirurgia, erakorraline meditsiin ja patoloogia.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.