Uudis

Soome tervishoiuministeeriumi ametnik: Soomes on algamas pandeemia teine laine

Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse levik on Soomes kiirenemas ja järgmisel nädalal avaldatakse uued piirangumeetmed, ütlesid riigi tervishoiuametnikud neljapäeval.

Uue hinnangu järgi on nakkuskordaja tõusnud vahemikku 1,1 kuni 1,4, mis tähendab, et iga nakatanu nakatab omakorda veel 1,1-1,4 inimest, ütles tervishoiuministeeriumi strateegiajuht Liisa-Maria Voipio-Pulkki.

“Olukord on äärmiselt habras,” ütles Voipio-Pulkki ja lisas, et “mingit laadi teine laine on alanud. Me võime oodata väiksemat lainet või suuremat lainet, sõltuvalt sellest, kuidas me reageerime,” ütles ta.

Hoolimata juhtumite arvu kasvust on koroonaviiruse esinemissagedus Soomes üks Euroopa madalamaid: viimasel kahel nädalal on teatatud kahest uuest juhtumist 100 000 elaniku kohta. Kokku on 5,5 miljoni elanikuga Soomes tuvastatud 7512 nakatumist ja 331 surma.

Suurem osa kevadel kehtestatud koroonapiirangutest on praeguseks tühistatud. Lubatud on taas suured kogunemised väli- ja siseruumides, avatud on restoranid ja baarid ning lapsed peaks järgmisel nädalal naasma kontaktõppele.

Ametnike sõnul esitletakse järgmisel nädalal “tegevuskava sügiseks”, kus tuuakse välja meetmed, mis kehtestatakse juhul, kui viiruse levik jätkub. Nende seas võivad olla kohalikud liikumispiirangud ja esmakordselt ka maskikandmise kohustus. Soome võimud on seni kaitsemaskide kohustuse vastu olnud, väites, et nende tõhusust pole piisavalt tõestatud.

Ehkki nakatumiste kasv on endiselt võrdlemisi tagasihoidlik, mõjutab see praegu pigem alla 30aastaseid, võrreldes kevadega, mil haigus oli levinum vanema elanikkonna seas, nähtub andmetest. Ametnike sõnul tuleneb see osalt sellest, et noorukid veedavad suviti rohkem koos aega.

Nakatumiste arv on viimastel nädalatel kasvanud ka Norras ja Taanis, seda aga võrdlemisi madalalt tasemelt.

Rootsis, mis koroonapiiranguid ei kehtestanud, on uute juhtumite arv viimasel ajal langenud. Nakatumiste ja surmade arv on seal aga naaberriikidest oluliselt kõrgem.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.