Sotsiaalmeedias levinud info selle kohta, et koroonatestijad unustasid proovi patsiendi koju maha, osutus halvaks naljaks

Terviseamet jagas oma Facebooki kontol infot, et sotsiaalmeedias on kahetsusväärselt levimas libauudis, justkui oleks kodutestimsiel käinud proovivõtubrigaad unustanud võetud proovi patsiendi koju maha.

Nimelt avaldas kasutaja “jarvsten” eile sotsiaalmeedias, et Viljandis käis koroonatestimise brigaad koduväljakutsel COVID-19 proovi võtmas, kuid unustas selle patsiendi koju maha. Järgmisel päeval olevat testitu saanud terviseametist kõne, et ta on koroonapositiivne ning peab 10 päeva veetma isolatsioonis.

Uudis levis ühismeedias kulutulena ning kommentaarides hakati väitma, et Eestis pannakse COVID-19 diagnoose pimesi.

Avaliku testimise organisatsioonis algatati sisejuurdlus

Avaliku testimise organisatsiooni esindajad kinnitavad, et kui uudis nendeni jõudis, algatati kohe sisejuurdlus, mis tõestas, et Viljandi inimeste seast sotsiaalmeedias alguse saanud ja kiiresti levinud süüdistus on vale.

Nüüdseks on küsitletud kõiki Lõuna-Eestis kodus käivaid meedikuid ja nende juhte, on räägitud kõikide testimise kõnekeskuse inimestega, kes helistavad ja annavad teada positiivsetest tulemustest. Nad kõik kinnitavad, et sellist juhtumit ei ole olnud, see oleks nii erakordne, see jääks meelde.

Testimisorganisatsioonil on olemas ka kõikide kõnede lindistused ning nende hulgast ei ole sellist juhtumit välja tulnud, sest seda ei ole olnud.

Iga kodustestimise väljasõidu aluseks on perearsti saatekiri ja proovivõtutampoonidele märgitud proovi andja ja kellaaeg. Viljandi maakonnas ei ole avaliku testimsie organisatsioonil aga üleval ühtki saatekirja, kus oleks laborisse saabunud proov hiljem kui proovi võtmise kuupäeval.

Postituse autor püüdis teha nalja

Avaliku testimise organisatsioon teavitas täna juhtumist ka terviseametit, et valeuudise ringlemine katkestataks. Praeguseks on algne postitus sotsiaalmeediast eemaldatud.

“Oleme vestelnud postituse grupis ühe algatajaga meesterahvaga ja ta kinnitab, et see oli vale ja püüdlus teha nalja, mis ei kukkunud hästi välja ning läks suuremaks kui ta arvas. Algataja on selle postituse kustutanud ja meieni jõudsid tema sõnad, et see oli nali.”

Kõiki ligi 400 inimest, kes jagasid seda valeuudist, on kutsutud üles oma postitusi kustutama ja tulevikus selliste rumalustega mitte kaasa minema.

“Avaliku testimise organisatsioonis teeb igapäevaselt ennastsalgavalt tööd ligi 500 inimest, nendest proovivõtjaid umbes 120. Praegu on viirus taas jõudsalt levimas ning töötajate tööpäevad väga pikad, et võimaldada paljudel abivajajatel testida. On kahetsusväärne, et me peame tegelema selliste asjade uurimistega lisaks,” avaldasid organisatsiooni esindajad nördimust.

Postituse jagaja: ei tasu igasugu asju uskuda ning edasi jagada

Facebooki kasutaja “jarvsten” teatas eile Terviseameti sotsiaalmeedia kontol, et “testi kapi peale jätmise” kirja koostaja ei olnud tema ning nentis, et juhtunu oli talle hea õppetund.

“Mina ainult jagasin edasi! Soovin teada ka kirja kirjutajat kes asja algatas! Ma vabandan siiralt nende ees kes tundsid, et see oli neile suunatud, kes päevast päeva proove võtavad ning ka nende ees, kes end selle teema tõttu nüüd ärritatult/halvasti tunnevad ja ka üldse kogu Eesti rahva ees! Mina aga tunnen, et see on puhas alatu laim minu vastu ja minu maine rikkumine. Tunnistan, et jagasin ebaviisakal moel seda edasi, mille oleks võinud tegelikult tegemata jätta,” kirjutas noormees.

Ta lisas ka, et avalikuse ette peaks tulema inimene, kes kogu selle teksti välja mõtles ning ringlema lasi. “See oli mulle õppetund, et ei tasu igasugu asju uskuda ning edasi jagada. Kõigile teistele ka, ärge jagage asju edasi milles te ei ole kindel faktiliselt,muidu lõppeb samamoodi nagu minul.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.