Uudis

Sotsiaalministeeriumi uuendatud vaktsineerimisplaan nüüd avalik

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik.Foto: Madis Veltman/Postimees/Scanpix

Sotsiaalministeerium uuendas koostöös valitsuse ja COVID-19 vaktsineerimise strateegia töörühmaga koroonaviiruse vastase vaktsineerimise eesmärke sügiseks ning kirjeldas võimalikud revaktsineerimise stsenaariumid.

„Vaktsineerimine on ainus tõhus viis raske COVID-19 haigestumise vältimiseks, et hoida ära koormust tervishoiusüsteemile ning majandusele ja hoida Eesti elu koroonaviiruse kolmandas laines võimalikult avatuna. Suve jooksul tegutseme aprillis seatud eesmärgi nimel saavutada sügiseks vähemalt 70-protsendiline COVID-19 vaktsineerimisega hõlmatus täiskasvanud elanikkonnas,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. 

Uuendatud 35-leheküljelises dokumendis on kirjeldatud vaktsineerimise korraldust suvekuudel ja sügisel ning täpsustatud Eesti eesmärke inimeste hõlmamisel COVID-19 vastase vaktsineerimisega.

Kui ühel hetkel lepiti kokku, et eesmärk on 22. septembriks vaktsineerida vähemalt ühe doosiga 70% täiskasvanud elanikkonnast, siis nüüd lisati sinna kavatsus novembri lõpus saavutada 60+ vanuserühmas 80-protsendiline hõlmatus. Hõlmatus täna tähendab siis vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist, mitte vaktsiinikuuri lõpetamist.

Uue dokumendi järgi on eesmärk saavutada oktoobri lõpuks ka 16-17-aastaste noorte seas vähemalt 70-protsendiline vaktsineerimisega hõlmatus. Hetkel on vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud praeguseks umbes 39% noortest. Kuidas optimistlik eesmärk oktoobriks täpsemalt saavutatakse, dokumendist veel ei selgu – vaktsineerimise täpsem korraldus sügis-talvistel kuudel lepitakse kokku augustis. 

Lisaks on uuendatud dokumendis kirjeldatud nelja võimalikku revaktsineerimise stsenaariumi. Stsenaariumites nähakse ette võimalust, et tekib vajadus revaktsineerida kõiki juba vaktsineeritud inimesi alates 12 kuu möödumisest vaktsineerimise lõpetamisest või et täiendavat vaktsiinidoosi vajab piiratum grupp inimesi sõltuvalt immuunvastuse püsimisest või kõik mõne konkreetse vaktsiiniga vaktsineeritud inimesed.

Täiskasvanud elanikkonnast on praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 56,8% ning kõigist üle 70-aastastest inimestest 69%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.