Staažikas südamearst Erikseni kokkukukkumisest: “Eluohtlik rütmihäire võib inimese jalapealt niita”

Christian Eriksen.Foto: Reuters/Scanpix

Nädalapäevad tagasi südamerikke tõttu kokku kukkunud Taani jalgpalluri Christian Erikseni juhtumi foonil on paslik mõelda, miks noore inimese süda järsku seiskub. Olukorda kommenteerib ja soovitusi jagab kauaaegne Ida-Tallinna Keskhaigla kardioloog, eluaegne spordimees ning tänagi noortele sportlastele uuringuid tegev dr Rein Vahisalu.

„Erikseni olukord sattus suure publiku ette, aga taolisi asju on üha sagedamini juhtuma hakanud. Eluohtlik rütmihäire – südamevatsakeste tõmblemine ehk fibrillatsioon – võib inimese jalapealt niita“, kommenteerib dr Vahisalu.

Dr Vahisalu toob välja, et sellise äkilise südame seiskumise põhjuste hulgas võib olla diagnoosimata südamerike, kaasasündinud anomaaliad südame erutusjuhtesüsteemis või keemiline ülekoormamine, näiteks valuvaigistite kasutamine, mis võivad mõjutada südamerütmi elektrilist stabiilsust. “Kui sinna lisandub veel emotsionaalseid faktoreid, siis adrenaliin ja teised action-hormoonid, võibki tulemuseks olla eluohtlik südame rütmihäire,“ selgitab südamearst.

Mida sellisel juhul teha? „Siis peab olema kiiresti jaol ja tegema prekordiaalse löögi ehk rusikalöögi vastu rindkere, kui AED-elustamisaparaati käepärast ei ole. Pulsi tundmine unearteril on märk vereringe taastumisest. 5 minutit on kriitiline aeg, et ajutegevus veel taastuks, aga mida kiiremini seda parem,“ õpetab kogenud kardioloog.

“Et niisuguseid olukordi ära hoida, on regulaarse tervisekontrollid hädavajalikud nii täiskasvanutele kui ka noortele sportlastele. Kindlasti võiksid inimesed olla kursis enamlevinud terviseriketega, osata elementaarseid elustamisvõtteid ning täiendada end ka aeg-ajalt elustamiskursustel. AED-elustamisaparaadi olemasolu on samuti suureks eeliseks olukorras, kui tuleb hakata inimese elu päästma,“ soovitab dr Vahisalu.

Taani koondise võtmemängija, 29-aastane Christian Eriksen kukkus 12. juunil kokku jalgpalli EM-finaalturniiri mängus Soome vastu. Südame seiskumise tõttu vajas jalgpallur elustamist ja ta viidi haiglasse. Neljapäeval teatas Taani jalgpalliliit, et Eriksenile pannakse südamestimulaator.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.