Südamearst Hasso Uuetoa hakkas saarlastele kardiostimulaatoreid paigaldama

Dr Hasso Uuetoa sõnul on Kuressaare haiglas kõik tingimused kardiostimulaatorite paigaldamiseks ja vahetamiseks olemas.Foto: Kuressaare haigla

Kardioloog dr Hasso Uuetoa tegi sel nädalal Kuressaare haiglas kolmele patsiendile kardiostimulaatori vahetuse – protseduur, mida pole varem Saaremaal teostatud ning mille nimel on patsiendid seni pidanud ette võtma tee mandrile.

Haigla teatel kinnitas dr Hasso Uuetoa, et protseduurid möödusid komplikatsioonideta ning patsiendid taastusid operatsioonist hästi. Südamearst märkis, et Kuressaare haigla eesmärk ongi pakkuda kohapeal võimalikult palju teenuseid ja protseduure.

“Kui näiteks Soomes ja Rootsis maksab arsti juures käimise transpordikulud kinni haigekassa, siis Eestis tuleb see kulu katta patsiendil endal,” tõi dr Uuetoa välja. „Rääkimata sellest, et Kuressaare haiglas on olemas võimekus, vajaminev aparatuur ning tasemel operatsioonituba ning kõik tingimused kardiostimulaatorite paigaldamiseks ja vahetamiseks.”

Protseduur ise kestab kogenud ja oskuslikes kätes umbes 30 minutit ning kuigi sõnad „süda” ja „operatsioon” võivad samas fraasis kõlada hirmuäratavalt, on ligi 3000 südameoperatsiooni teinud dr Uuetoa sõnul tegu küllalt lihtsa protseduuriga.

Kardioloog selgitas, et stimulaator paigaldatakse vasakule rangluu alla. Stimulaatori sees on patarei ning elektroonika ning patareist jõuab impulss südamesse elektroodide abil. Lisaks tuleb stimulaator ka seadistada, et see teaks täpselt, missugune on inimese normaalne südamerütm ning kui „laisk süda” vahepeal lööke vahele kipub jätma, tuleb stimulaatoril sekkuda.

„On olemas niisuguseid rütmihäireid, mis lõppevad minestusega ning hullemal juhul ei pruugi süda üldse uuesti tööle hakata. Olen oma töös näinud juhtumeid, kus inimene on minestades kukkunud pliidile või kerisekividele, olnud autoroolis ja sõitnud läbi bussipeatuse, kus õnneks tol hetkel inimesi ei olnud,” kirjeldas südamearst.

Stimulaatori eluiga on umbes kümme aastat, seejärel tuleb see välja vahetada. „Kui mõtleme sellele, kas ikka 80-90 aastasele inimene on mõttekas stimulaator paigaldada, siis kokkuvõttes võivad südame rütmihäiretest ja minestamisest tekkinud vigastused olla nii hullud, et aheldavad inimese pikaks ajaks haiglavoodisse,” märkis dr Uuetoa. “Kukkumised, vaagnaluumurrud jne kahandavad inimese elukvaliteeti ning mõistlikum on talle paigaldada südamestimulaator, kui iga natukese aja tagant kiirabi kutsuda ning haigla vahet käia.”

Kuressaare haigla prognoosib, et kardiostimulaatori vahetuse teenust vajaks aastas umbes 25-30 saarlast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.