Uudis

Suur ülevaade: mida teevad koroonaviiruse tõttu Eesti ülikoolid?

Tartu ülikooli teadlased teevad suurt koroonauuringut.Foto: Shutterstock

Koroonaviirusele on reageerinud juba ka Eesti ülikoolid – mitmed neist soovitavad õppejõududel õppetöö e-õppeks ümber korraldada.

Eesti Kunstiakadeemia on otsustanud õppehoone ajutiselt sulgeda: 13.-22. märtsil toimub ainult distantsõpe. “Töötajatel töö ei katke, muutub vaid töökorraldus; töövorm lepitakse kokku vahetu juhiga,” teatas ülikool.

EKA kinnitas, et ühtegi teadaolevat haigusjuhtu pole ülikoolis ilmnenud – küll aga tahab kunstiakadeemia teha pandeemia olukorras kõik endast oleneva, et tõkestada COVID-19 haiguse sissetootmist ja levikut Eestis.

“Kutsume kõiki õppejõude üles olema võimalikult paindlikud ja vastutulelikud õpetamise eripäraste olukordade loovaks lahendamiseks. Loodame, et saame seda semestrit võtta kui keerulist õppetundi, mis võib heas mõttes avardada meie seniseid juhendamise ja õpetamise tavasid. Säilitame optimismi ja toetame kõiki akadeemia liikmeid,” teatas rektor Mart Kalm.

Tartu ülikool

Neljapäeva õhtul täiendas Tartu ülikool koroonaviiruse tõkestamiseks mõeldud juhiseid. Esiteks soovitab ülikool ümber korraldada seni planeeritud üritused ja jätta kuni 10. aprillini 2020 ära suurüritused.

Samuti soovitab ülikool õppejõududel korraldada auditoorne õppetöö ümber e-õppe vormis, vajadusel õppesessioonid edasi lükata.

Õppetöö ümberkorraldamisest teavitab õppejõud registreerunud üliõpilasi ning korraldab võimalusel töö ajutiselt ümber, kasutades tehnoloogilisi vahendeid, seisab eeskirjades.

“Ülikool soovitab üliõpilastel võimalusel vältida TÜ administratiivüksuste (dekanaat, õppeosakond jm) külastamist. Palume suhelda e-kirja või telefoni teel,” lisab ülikool.

Töötajad ja üliõpilased, kes on välisriigist Eestisse saabunud pärast 12. märtsi 2020, peavad jääma kaheks nädalaks koju alates Eestisse saabumise hetkest.

Ülikool soovitab jääda koju ka kõigil neil ülikoolipere liikmetel, kellel avalduvad hingamisteede nakkuste sümptomid või kes on puutunud eelnevalt kokku koroonaviiruse riskirühma kuuluvate inimestega. “Koju jäämisest tuleb esimesel võimalusel teavitada vahetut töökorraldajat, üliõpilaste puhul õppekorralduse spetsialisti,” teatas Tartu ülikool.

Üliõpilasel ja töötajal ei ole lubatud välisriigist saabudes tulla alates 12. märtsist 2020 auditoorsele õppetööle. Üliõpilased, kes saabuvad välisriigist alates 12. märtsist 2020 ning on majutatud üliõpilaselamutesse, jäävad üliõpilaselamusse ning teavitavad üliõpilaskülla saabumisest kohe üliõpilasküla juhti.

Tallinna tehnikaülikool

“Hetkel ei ole piisavat alust ülikool igapäevase töö põhjalikuks ümberkorraldamiseks, küll on vajalik kasutusele võtta kõik abinõud kehtivate reeglite raames,” ütles Taltechi rektor Jaak Aaviksoo täna avaldatud pöördumises.

Ta ütles, et ülikoolis ei ole üliõpilastel üldist kohustust osaleda auditoorses õppetöös, see on vastutava õppejõu otsustada. “Hetkel puudub põhjus auditoorse õppetöö peatamiseks, ent õppejõud peaksid aktsepteerima üliõpilaste otsust auditoorses õppetöös mitte osaleda, korraldades õppe vastavalt ümber,” soovitas Aaviksoo.

Ta kinnitas, et ülikool on loonud enamusele õppeainetele ka e-toe. “Olen palunud õppedirektorilt toetada kriisipiirkondades olevaid vahetusüliõpilasi ning teha ettepanekuid vajalike muudatuste tegemiseks õppekorralduse eeskirja, vältimaks koroonaviirusest tingitud võimalikke diskrimineerivaid järelmeid.”

Aaviksoo mahukat pöördumist saab täispikkuses lugeda siit.

Tallinna ülikool

Praegu ei ole teada, et Tallinna ülikoolis kontaktõpe ära jääks. Juba paar päeva tagasi teatas ülikool, et soovitab inimestel vältida välisreise ning riskipiirkondadest naastes püsida 14 päeva kodus.

Tallinna Ülikooli Üliõpilaskond otsustas kontori ajutiselt sulgeda. Tegemist on ennetusmeetmega.

Ülikooli ruumides ei ole lubatud üle saja osalejaga üritusi läbi ei viia. Kõik ülikooli üritused, millest võtavad osa väliskülalised, tuleb tühistada. Väliskülalisi ülikool vastu ei võta.

Alates neljapäevast on tühistatud kõik Tallinna Ülikooli töötajate töölähetused välisriikidesse. Erandjuhul võib rektor anda eriloa töötaja välisriiki töölähetusse saatmiseks, arvestades lähetuse prioriteetsust, vältimatust ning muid erandlikke asjaolusid.

Tallinna ülikooli infoga saab end jooksvalt kursis hoida siit.

EBS

Estonian Business School andis õppuritele ja töötajatele teada, et alates 16. märtsist on ülikooli õppehooned Tallinnas ja Helsingis suletud.

Määramata ajaks on EBS-i õppetöö viidud üle online-õppele. Ülikooli kinnitusel on tegu ennetava meetmega, et vältida viirusepuhangut.

Eesti Maaülikool

Kõik töötajad ja üliõpilased, kes saabuvad välisriigist alates 12. märtsist, peavad jääma kaheks nädalaks kodusesse karantiini. 

Välisreisilt saabudes võtab Maaülikooli töötaja esimesel võimalusel ühendust  vahetu töökorraldajaga ning üliõpilane oma instituudi õppedirektoriga, kellega lepitakse kokku juhised üliõpilastel õppetöö ja töötajatel  töö korraldamiseks.

Ühtlasit ühistab Maaülikool töötajate välislähetused kuni 31 maini 2020. Tööandja esindaja ei kinnita uusi välislähetuste korraldusi kuni ülikooli uue otsuseni.

Samuti ei lubata õppetööle ja ühiselamusse välisriigist saabuvaid välisüliõpilasi, kes saabuvad Eestisse alates 12. märtsist Instituutidel on kohustus teavitada välisüliõpilasi kehtestatud keelust ja leida lahendus õppetöö korraldamiseks.

Maaülikool jätab ära või lükkab edasi väliskülalistega seotud üritused, õppetöö ja muud tegevused kuni uue otsuseni, välja arvatudjuhul, kui neid on võimalik läbi viia elektroonsete sidevahenditega.

Täpsemalt saab Maaülikoolis kehtiva korra kohta lugeda siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.