Täiendavad triaažiõed ja valvearstid leevendavad nüüd erakorralise meditsiini osakondade koormust

Elanikkonna vananemisega kasvab nõudlus ja vajadus tervishoiuteenuste, sealhulgas erakorralise meditsiinilise abi järele.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Tallinna ja Tartu erakorralise meditsiini osakondade ülekoormatuse leevendamiseks hakkas tervisekassa rahastama täiendava triaažiõe valmisoleku tasu ja haigla valveringi, mis võimaldab patsiente kiiremini aidata. 

Erakorralise meditsiini osakondades (EMO) tekkinud kiirabi järjekordadele lahenduste leidmiseks kogunesid veebruaris sotsiaalministeeriumi, tervisekassa, terviseameti, Tallinna haiglate ja kiirabi esindajad. Kohtumisel lepiti kokku nii kiiretes kui pikaajalistes abinõuetes.

Kiire lahendusena hakkas tervisekassa rahastama täiendavaid valvearste haiglates ja teist triaažiõde Tallinna ja Tartu EMO-des. Lisaks on sellel aastal väljatöötamisel EMO teenuse rahastamismudeli muudatused.

Täiendavad triaažiõed on juba koormust leevendanud

2023. aasta aprillis lisas tervisekassa tervishoiuteenuste loetellu täiendava triaažiõe ööpäevaringse valmisoleku tasu, mis tähendab, et EMO-s on nüüd võimalik kasutada kahte õde, kes patsientide tervislikku seisundit hindavad. Muudatus võimaldab kiiremini EMO-sse pöördunud või sinna kiirabiga toodud patsiendi seisundi raskust hinnata ehk talle triaažikategooria määrata.

Patsiendi seisundit hindab vastava koolituse ja kogemusega triaažiõde, kes triaažikategooria määramisel lähtub nii patsiendi kaebustest kui elulistest näitajatest. Vastavalt triaažikategooriale selgub, kui kiiresti patsient arsti juurde saab.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja Vassili Novak sõnul on täiendava triaažiõe tasustamine olnud vajalik investeering õigel ajal.

„Kui EMO on ülekoormatud, siis tekivad järjekorrad ka triaaži. Tänu tervisekassa rahastusele on võimalik triaažimeeskonda täiendada ja seeläbi oleme suutnud abivajajaid kiiremini teenindada. Resultaadid ja muutus on tuntav – võrreldes varasemaga oleme poole kiiremini kiirabiga saabuvaid patsiente vastu võtnud,“ kinnitas Novak.  

Kas ka valvering vähendab EMO-de koormust?

Alates aprillist hakkas tervisekassa rahastama ka täiendavat haigla valveringi, mis võimaldab EMO-de koormust leevendada ja patsientidele kiiremini vajalikku abi anda. „Haigla valeringis on erinevate erialade arstid, kes on kohapeal olemas ja käivad vajadusel EMO arste nõustamas. Koostöös haiglatega kaardistasime, milline võiks olla täiendav valvering vastavalt iga haigla vajadusele,“ selgitas tervisekassa raviteenuse osakonna juht Tiina Sats.

Dr Vassili Novak ei oska veel hinnata täiendava valveringi rahastamise mõju, kuid usub, et see muudatus on kindlasti abiks. „Regionaalhaigla valveringi sai täiendatud sisehaiguste arstiga, kuna just sellel alal on meie EMO-s kõige rohkem patsiente, kelle raviks vajatakse sisearsti konsultatsiooni ja kaasamist,“ kommenteeris dr Novak.

Tohtri sõnul ollakse Eestis siiski veel kaugel EMO-de optimaalkoormusest. “Ülekoormuses töötamine pole jätkusuutlik ja selle tempoga, mis valitseb EMO-des, pole võimalik head ravikvaliteeti säilitada,” tõdes dr Novak.

“Tegeleda tuleks noorte arstide kaasamisega ja suurendada lisaks valvemeeskonnale ka üleüldist EMO koosseisu,“ ütles arst, kelle sõnul on oluline suurendada ka EMO-de valmisolekutasu. Tiina Sats kinnitas, et tervisekassa on sel aastal üle vaatamas ka EMO-de valmisolekutasu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.