Uudis

Tallinn otsib kriisiolukorda sattunud lastele hooldusperesid

Tallinn otsib peresid, kes soovivad oma kodus pakkuda kriisiolukorda sattunud lapsele peavarju ja turvatunnet.Foto: Shutterstock

Pealinnas stardib sotsiaalkindlustusameti kriisihooldusperede pilootprojekt, mille raames otsitakse kriisiolukorda sattunud lastele ajutist hoolduskodu.

Lapsed võivad hooldusperet vajada mitmesugustel põhjustel – vanemate haigestumise, sõltuvusprobleemide või muude eluliste raskuste tõttu. On oluline, et sellises olukorras oleks lapse kõrval mõni teine kindel ja turvaline täiskasvanu, näiteks hoolduspere vanem.

„Paljud pealinna pered on juba läbinud koolituse ja valmis hakkama hoolduspereks. Kuid hooldusperesid ei jätku veel kõigile lastele,“ tõdeb Tallinnas sotsiaal- ja tervishoiu valdkonda kureeriv abilinnapea Betina Beškina. Niisiis kutsub ta endast teada andma peresid, kes soovivad oma kodus pakkuda kriisiolukorda sattunud lapsele peavarju ja turvatunnet.

Hetkel on Tallinnas kriisihoolduspere pilootprojekti oodatud kaks linnas või linna lähiümbruses elavat perekonda, kes soovivad aidata ajutiselt perekonnast eraldatud või kriisiolukorda sattunud last, olles vajadusel valmis lapse enda juurde võtma kahetunnise etteteatamisega. Nii jõuab laps otse perekonda ega pea vahepeal viibima turvakodus. Olenevalt olukorrast ja vajadusest elab laps kriisihooldusperes kuni 90 päeva, mil pere tagab tema põhivajaduste rahuldamise, emotsionaalse toetuse ja hariduse jätkamise.

Samuti otsitakse ühte kutselist erihooldusperet, kes pakuks lühi- või pikaajalist hooldust peres spetsiifilise ja suurema hooldusvajadusega lapsele. Erihoolduspere teenus on mõeldud lastele, kes vajavad individuaalset pühendumist ja pidevat teadlikku tuge. Pilootprojektis osalevatele peredele pakutakse nii emotsionaalset kui ka rahalist tuge.

Kriisihoolduspere teenuse ja kutselise erihoolduspere teenuse projekt algas 2020. aastal ja jätkub vähemalt 2021. aasta lõpuni, seda rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi „Asendushoolduse kvaliteedi tõstmine“ vahenditest. Käesoleva aasta märtsi seisuga osaleb projektis kaks kriisihooldusperet (Lääne-Virumaal ja Viljandimaal) ning kolm erihooldusperet (Põlvamaal, Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal), projektiga on liitunud kümme kohalikku omavalitsust, sh Tallinna linn.

Rohkem infot kriisihoolduspereks saamise kohta leiad sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.