Tallinnas avatakse esimene lapsevanemaid nõustav Perepesa

Perepesade fookus on ennetustegevusel, mis keskendub eeskätt varajasele märkamisele, paarisuhte tugevdamisele ja lapsevanemate toetamisele kasvatusküsimustes.Foto: Perepesa

30. aprillil avab aadressil Asula 11 uksed kogukondlik vanemahariduskeskus kesklinna Perepesa, mis pakub nõu ja tuge laste kasvatamisel ning vaimse tervise ja peresuhete hoidmisel. Oodatud on kõik pealinna pered lapseootusest kuni lapse kooliminekueani, tallinlastele on teenused tasuta.

Abilinnapea Karl Sander Kase märgib, et Tallinnas elab üle 37 000 kuni 7-aastase lapse ning võib eeldada, et küsimusi spetsialistidele on vanematel üsna palju. „Tugevad perekondlikud sidemed on olulised. Linn soovib luua võimalused, et lapsevanemad saaksid vajadusel professionaalset tuge ja nõu laste kasvatamisel,“ sõnab Kase, kes ise on kahe lapse isa.

„Perepesa koondab ühe katuse alla eelkooliealiste laste vanemate heaolu puudutava info, teenused ning kogukondliku toetuse. Perepesa teenused on tallinlastele tasuta,“ ütleb abilinnapea ja lisab, et linn soovib rajada Perepesad igasse linnaossa.

Kesklinna Perepesa juht Anett Laanemetsa sõnul on Perepessa oodatud pealinna pered koos väikeste lastega. „Lapsevanem ei kasvata mitte ainult last, vaid ka iseennast. Nagu öeldakse, siis lapsevanemaks õpitakse, mitte ei sünnita. Tihti vajavad lapsevanemad tuge vanemluse teekonnal ning Perepesa on just see koht, kuhu tulla jagama nii oma muresid kui ka rõõme,“ ütleb Laanemets.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti laste ja perede heaolu osakonna juhataja Kaisa Vetemaa toob välja, et Perepesade fookus on ennetustegevusel, mis keskendub eeskätt varajasele märkamisele, paarisuhte tugevdamisele ja lapsevanemate toetamisele kasvatusküsimustes. „Perepesas kasutatakse eelkõige teaduslikult tõestatud meetodeid, mis toetavad laste arengut ja lapsevanemate oskuseid. See, kuidas panustame laste ja perede heaolusse täna, on märkimisväärse tähtsusega tulevikus,” tõdeb Vetemaa.

Hea teada!

Perepesas on mängutuba, kuhu saab minna lapsega mängima ja lõõgastuma. Perepesa psühholoogi poole võib pöörduda iga mure või küsimusega. Lisaks pakub Perepesa erinevaid teenuseid, koolitusi ja juturinge. Fookuses on lapseootuse ja lapse sünniga kohanemine, lapse arengu toetamine tema elu erinevatel etappidel, lapsevanemaks kasvamine, pere- ja paarisuhete loomine ja hoidmine ning tervist toetavate valikute tegemine. Rohkem infot leiab Perepesa kodulehelt.

Avamispäeval, 30. aprillil kell 15.00–18.00 on oodatud Perepesa uudistama pered koos kuni 7-aastaste lastega. Ruume tutvustavad Perepesa juht Anett Laanemets, mängutoa juhendaja Merlin Orgulas ja psühholoog Maarit Zavadskis. Avatud on mängutuba, kus lapsi lõbustab Perepesa Tibu. Pop-up kunstinurgas saavad lapsed ise tibusid meisterdada ja kell 16.30 näidatakse neile teatrietendust. Perepesa avamisnädalal oodatakse huvilisi 2. ja 3. mail kella 9.30–15.00 ning alates 6. maist on Perepesa avatud esmaspäevast neljapäevani 9.30–15.00. 

Perepesa ennetus- ja peretöökeskuse tegevusmudeli on välja arendanud SA Lapse Heaolu Arengukeskus. Mudel toetub põhjamaade rahvusvahelisele praktikale ja teadusuuringutele, see on kohandatud Eesti oludele ja lähtub riiklikest arengusuundadest. Perepesad tegutsevad ka Türil, Põltsamaal, Viljandis, Tartus ja Elvas. Võrgustiku laiendamine jätkub koostöös sotsiaalministeeriumi ja kohalike omavalitsustega.

Tallinna Perepesasid aitavad arendada Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet ning Tallinna Perekeskus koostöös Lapse Heaolu Arengukeskusega. Kesklinna Perepesa avamist toetab riik sotsiaalministeeriumi vahendusel Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) vahenditest ligi 107 000 euroga kahe aasta jooksul, millest käesoleva aasta toetus on 53 400 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.