Tänasest saab esimestes apteekides läbi viia koroonaviiruse kiirtestimist. Kuidas see käib ja palju maksab?

Südameapteek.Foto: Shutterstock

Kolmapäevast, 1. septembrist hakkasid esimesed Apotheka, Südameapteegi ja Benu apteegid pakkuma COVID-19 kiirtestimise võimalust ja väljastama negatiivse testi tõendeid.

Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul on viimane nädal olnud väga töine, et tagada apteekides koroonaviiruse kiirtestimise valmidus.

“Alates tänases on esimesed apteegid valmis pakkuma inimestele Covid-19 enesetestimise teenust,” kinnitas Rootslane. “Alustame järk-järgult, et aru saada, kui suur on vajadus sellise testimise vastu.”

Teenuse sihtrühmaks on inimesed, kes soovivad tõendada, et nad ei ole nakatunud koroonaviirusega. Seega on apteeki oodatud terved, haiguse sümptomiteta inimesed, kes ei ole veel vaktsineeritud või kellel on viiruse läbipõdemisest möödas enam kui 6 kuud.

Kuidas apteeki kiirtestima minna?

Covid-19 enesetestimiseks apteegis peavad inimesed broneerima aja, seda saab teha veebis, kõnekeskuse kaudu või apteegis kohapeal. Teenust pakuvad Apotheka, Südameapteegi ja Benu apteegid.

Täpsem info teenust pakkuvate apteekide ja teenuse aegade kohta on leitav nende apteekide kodulehtedelt. Ühtlasi nähtub Apotheka kodulehelt, et kiirtestimise eest tuleb välja käia 20 eurot.

“COVID-19 enesetestimise läbiviimiseks apteegis peaks inimene planeerima kuni 20 minutit. Selle aja jooksul viib inimene ise apteegitöötaja juhendamisel läbi testimise enesetestimiseks sobiliku testiga ning vormistatakse tõend, mis edastatakse e-posti teel või prinditakse apteegis välja,” kirjeldas Rootslane.

Seejuures Pärnu Ülejõe apteegis on tänasest kasutusel ka uus Linnaloa rakendus ehk sealt saab negatiivse testi tõendi mugavasti kohe enda telefoni.

Kõigil apteekidest väljastatavatel tõenditel on QR-kood, mille abil saab ürituse korraldaja või tegevuse läbiviija kontrollida tõendi kehtivust. Tõend kehtib 48 tundi ja on mõeldud kasutamiseks siseriiklikult.

“Meie jaoks on väga oluline, et kõik apteegikülastajad võivad olla kindlad, et apteeki tulles ei pea kartma nakatumise ohtu ning testide tegemine ei takista ravimite väljastamist ja nõustamist,” märkis Rootslane.

Seetõttu ei ole ka teenuse läbiviimine kõikides apteekides võimalik, sest vajalik on eraldatud hea õhuvahetusega ruum, kus teenust privaatselt pakkuda. Kokku on EPALi liikmetel lähtuvalt terviseameti poolt koostatud juhendi nõuetest ja praegu kehtivatest Covid-19 seotud piirangutest võimekus pakkuda teenust kuni 50 apteegis üle Eesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.