Uudis

Tanel Kiik valiti 2019. aasta seksuaaltervise edendajaks

Eesti seksuaaltervise liidu president dr Jaana Below ütles auhinda üle andes, et sotsiaalminister lähtub oma tegevuses inimõiguste tagamisest ning seisab kõigi ühiskonnagruppide eest.Foto: Eesti seksuaaltervise liit

Eesti Seksuaaltervise Liidu liikmed valisid 2019. aasta seksuaaltervise edendajaks sotsiaalministri Tanel Kiige.

Auhinnaga soovitakse tunnustada inimest, kes on Eestis seksuaaltervise valdkonnas eriliselt silma paistnud, olulistes küsimustes kaasa rääkinud ning mõjutanud sellega positiivselt kõikide inimeste elu.

Minsiter seisab kõigi ühiskonnagruppide eest

Eesti seksuaaltervise liidu presidendi dr Jaana Belowi sõnul esitasid liidu liikmed sotsiaalministri kandidatuuri põhjendusega, et minister lähtub oma tegevuses inimõiguste tagamisest ning seisab kõigi ühiskonnagruppide eest.

“Tanel Kiik kaitseb lapsi, noori ja vanu, naisi, erineva seksuaalse identiteediga inimesi ja neid, kes meie ühiskonnas kaitset vajavad. Ka valitsuse keerulistes diskussioonides on ta jäänud kindlaks oma seisukohtadele ja väärtustele. Õige inimene õige koha peal,“ selgitas Below.

Ta viitas, et Eesti seksuaaltervise liit lähtub oma töös samadest põhimõtetest ja seisab hea selle eest, et kõigile, sõltumata soost, vanusest, seksuaalsest orientatsioonist või rassist, oleksid nii inim- kui seksuaalõigused tagatud.

Sotsiaalminister Tanel Kiik avaldas liidule tunnustust pikaaegse ja tulemusrikka töö eest.

„Tunnustan Eesti seksuaaltervise liidu panust Eesti inimeste seksuaal- ja reproduktiivtervise ning -õiguste eest seismisel. Olen väga tänulik auhinna saamise üle, ent mõistagi ei ole sellega töö seksuaal- ja reproduktiivtervise valdkonnas lõppenud. Pean oluliseks, et suunaksime piisavalt ressursse nii vaimse tervise valdkonda, ohvriabi tagamisse kui kvaliteetse seksuaalhariduse pakkumisse tõstmaks teadlikkust tervet ühiskonda puudutavatel teemadel,“ sõnas minister Kiik.

Tõsta tuleb teadlikkust seksuaaltervisest ja -õigustest

Auhind, klaasikunstnik Kateriin Rikkeni autoritöö „Põhiväärtused“, anti aasta seksuaaltervise edendajale üle Eesti seksuaaltervise liidu juhatusega toimunud kohtumisel, kus arutati COVID-19 põhjustatud uut reaalsust nii meditsiini- kui tervisevaldkonnas laiemalt – reproduktiivtervise teenuste kättesaadavust ja sisu – et inim- ja seksuaalõigused ning ravi ja nõustamine oleksid tagatud ka koroonaviiruse leviku ajal.

Oluline on tõsta inimeste seksuaaltervise ja -õiguste teadlikkust nii koolide seksuaalhariduse tundides kui lastevanemate seas, kes omal ajal on selleteemalisest haridusest ilma jäänud.

Juurde on vaja lastepsühhiaatreid ja koolipsühholooge

Minister Kiigega jagati ka murekohti, milleks on vaimne tervis ja vägivald, selle märkamine ning abi vähesus. Juurde on vaja lastepsühhiaatreid, koolides napib psühholooge. Oluline on veel enam tegeleda ka peresisese vägivalla ja alkoholiprobleemidega.

Oldi ühel nõul, et need teemad mõjutavad eelseisvatel kümnenditel Eesti elu perekondades ja inimeste üldist heaolu määramatult rohkem, kui erinevate peremudelite tarbetu vastandamine.

Eesti Seksuaaltervise Liit on valinud seksuaaltervise edendajat alates 2017. aastast. Auhinna nominente saavad esitada kõik liidu liikmed. Liidu liikmed valivad laureaadi aastakoosolekul.

2017.  aasta laureaat oli Risti Koguduse õpetaja Annika Laats, 2018. aasta laureaat oli väärkoheldud lapsi aitava Lastemaja juht Anna Frank-Viron.

Mittetulundusühing Eesti Seksuaaltervise Liit on seksuaal- ja reproduktiivtervise ja -õiguste eestkosteorganisatsioon.

Toimetas Triin Raestik

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.