Uudis

Tartu Ülikooli abiga jõudis legendaarne punsli õli taas apteegiriiulile

Tartu Ülikooli farmakognoosia professor Ain Raal.Foto: Tartu Ülikool

Armastatud kirjaniku Oskar Lutsu romaanist tuntuks saanud punsli õli äratati Tartu Ülikoolis ellu. Uuenduskuuri läbinud toode on valminud originaalretsepti baasil, milles kõik algupärane on identselt säilinud.

„Apteekriabiline Oskar Luts tegelikult ei kinnita oma romaanis „Suvi“ Tootsile, et pakutu just punsli õli oli, jättes õhku võimaluse joogist kui pelgalt kirjanduslikust väljamõeldisest. Seetõttu oli mul aastast 1878 pärineva Kunze riia palsami retsepti leidmise ja lahtimõtestamisega tükk tegemist ning mul on hea meel, et legendaarne preparaat on nüüd taas apteegiletil,“ tõdeb Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia professor Ain Raal.

Punsli õli jõudis tagasi apteegiriiulile Tartu Ülikooli ja tervisetoodete maaletooja Allium UPI ühistööna. Küll sai toode tänapäevastamise käigus värskema kõlaga ja rohkem sisuga kooskõlas nime – punsli palsam.

Punsli palsami projektiga alustati kaks aastat tagasi. Toode baseerub ajaloolisel originaalretseptil sisaldades kaheksat piiritusega segatud kodumaiste ja eksootiliste taimede eeterlikku õli, samuti salveid ja safranit.

Tegemist on toidulisandiga, mis on hea erinevate vaevuste peletamiseks, nagu näiteks ängistus, südamepööritus, külmatunne jms. Välispidiselt kasutades aitab see leevendada putukahammustustest tingitud nahaärritusi, samuti on hea kriimustuste ja marrastuste puhastamiseks. Päevane seespidine annus täiskasvanutele on üks teelusikatäis kolm korda päevas.

Oskar Lutsu “Suvest” võib lugeda, kuidas pärast kohvi joomist rätsepmeistrite peres kahtlustab Toots, et selles joogis oli lambiõli. Tal hakkab süda pööritama ja abi saamiseks minnakse koos Kiirega Paunvere apteeki. Seal ütleb apteeker Tootsile, et südame pöörituse vastu on ainult üks rohi olemas, kõigile teistele ei maksa tal raha raisata:

„Noh?” küsib apteeker. „Eks ole parem?”

„Jaa,” venitab tõbine. „Nagu parem on. Aga lubage küsida, härra apteeker, kas see rohi ei olnud Punsli eli?”

„Punsli eli,” kordab apteeker. “Mis see teie asi on. Peaasi kui ta aitab. Kui meie kõigile seletama peaksime, mis rohtu meie anname, siis jääksime ka ise haigeks, ja mis kõige hullem: need rohud ei aitaks siis midagi. Kõige kangema rohu toovad abiotsijad ise enesega ühes; seda rohtu võite meie riiulitelt asjata otsida, tema nimi on usk rohu võimu sisse.“

O.Luts „Suvi“

“Suvest” võib ka lähemalt lugeda, kuidas Toots edasi oma tervist ja apteeker oma usku punsli õliga täiendavalt ja mitmekordselt  parandavad ning kuidas selle arstimi üks põhikomponente – spiritus vini – neile mõjub.

Formula Nature Punsli palsamit saab osta Apotheka apteekidest ja e-apteegis ning peatselt ka teistest hästivarustatud apteekidest. Foto: Apotheka

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.