Tartu Ülikooli teadlane: põhilisega me ei tegele, loomulikult viirus levib nagu kulutuli

Tartu Ülikooli professori Heikki Junnineni sõnul on just aerosoole täis ruumis viibimine peamine koroonaviiruse nakkusallikas.Foto: Laser

Tartu Ülikooli viroloog Andres Merits on veendunud, et koroonaviiruse vastased meetmed, mis olid piisavad suvel, sügisel enam ei ole piisavad.

Tähelepanuta on jäänud peamine probleemitekitaja

“Loomulikult viirus levib nagu kulutuli,” kinnitab ka Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen ja lisab: “Me tegeleme küll kätepesu ja distantsi hoidmisega ja kõik see on hea, aga põhiline see, mis tekitab probleeme praegu, sellega me ei tegele.”

Kui kevadel ja suvel arvati, et viirus levib peamiselt pindadelt ja suunati inimesi toidukaupasid pesema ja pindasid desinfitseerima, siis nüüdseks on teadlased aru saanud, et oht varitseb meid hoopis õhus – nähtamatu aerosooli näol.

“Aerosool on osutunud väga oluliseks nakatuskanaliks,” sõnab Junninen.

Nii ongi teadlaste sõnul viimase aja koroonakolded seotud laulukooride või huviringidega, mitte aga toidupoodide või restoranidega, mille tegevust praegu piiratakse.

Aerosoolidest paks õhk on nakatumise taimelava

Just näiteks laulukoorides on inimesed pisikeses ruumis pikka aega koos. Nad ei pruugi seista seal küll päris kõrvuti, aga mitme koosviibijaga ruumis on õhk paratamatult aerosoolidest paks. Piisab vaid ühest viiruse levitajast ruumis, et nii temaga koos ruumis viibijad kui ka hiljem ruumi tulijad nakkuse saaks. 

“Me räägime, et viirus levib, viirus levib – tuhkagi ta levib, viirust levitatakse,” lausub Merits. 

“Aerosool on nii väike ja nii liikuv, et ta läheb sügavale kopsu. Aerosool on mitmet pidi ohtlikum kui piisknakkus,” selgitab Junninen.

Junnineni sõnul on aerosoolid küll väikesed, aga õhus väga püsivad. Kui neid aerosoole sealt õhust ei eemalda, siis jäävad nad ruumi lenduma väga kauaks, isegi päevadeks. 

Kuidas nähtamatuid aerosoole täis ruumi ära tunda ning mida me kõik kohe tegema peaks,  et epideemia Andres Meritsa sõnul kolinal kokku kukuks, näeb juba täna kell 20:00 TV3 saates “Laser”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.