Tartu Ülikooli teadlaste uus raamat toetab patsienti koduses ravis

Tartu Ülikooli farmakognoosia professor Ain Raal.Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli teadlaste äsja väljaantud raamat „Kui tervis läinud käest“ aitab paremini mõista sagedasemate haiguste sümptomeid ning tutvustab nende leevendamiseks või raviks kasutatavaid käsimüügiravimeid ja koduseid raviviise.

Raamatu autorid on Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia nooremlektor ja proviisor Veera Bobrova, peremeditsiini kaasprofessor ja perearst Marje Oona, farmakognoosia professor Ain Raal, biofarmaatsia nooremlektor ja proviisor Kersti Teder ning sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmer.

„Loodetavasti saab raamatust tõhus abimees igaühele, kes soovib teada, millised on meid kõige sagedamini kimbutavate haiguste sümptomid ning kuidas õigesti tarvitada käsimüügiravimeid või milliste teiste raviviisidega ennast või oma lähedasi aidata. Selle kõrval on tähtis meeles pidada, et terviseotsuseid tehes aitab sobiva lahenduseni jõuda konsulteerimine tervishoiutöötajaga,“ rõhutavad autorid raamatu sissejuhatuses.

Daisy Volmeri sõnul on see raamat kompaktne ja praktiline infoallikas, mis toetab patsientide suutlikkust end ise ravida. See sisaldab teavet sagedasemate haiguste, nende sümptomite, käsimüügiravimite ja koduste raviviiside kohta.

„Raamatu koostamisel oleme lähtunud Eestis kehtivatest ravijuhistest ning turul olevatest ravimitest ja ravimvormidest. Lisaks patsientide iseravimisteadlikkuse suurendamisele oleme raamatus tähelepanu juhtinud ka apteegile kui esmasele ja käepärasele kohale, kust saada infot oma terviseprobleemi lahendamiseks,“ avaldas Volmer.

Enam kui 300-leheküljelist äsja ilmunud raamatut „Kui tervis läinud käest“ esitletakse 14. juunil kell 16:00 Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis (Nooruse 1 auditooriumis 707).

Raamatus käsitletakse kümmet põhiteemat: iseravimine käsimüügiravimitega ja sellealane nõustamine apteegis; ülemiste hingamisteede probleemid; valu ja palavik; seedetraktiprobleemid; eritus- ja suguelundkonna probleemid; nahaprobleemid; eri tüüpi haavad, nende hooldus ja ravi; südame-veresoonkonnahaigused; silmaprobleemid; allergia; teised tervisemured, sh suitsetamisest loobumine, ülekaalulisus, ärevus ja unetus, rasedusaegsed vaevused, aneemia ja koduste mürgistuste esmaabi.

Näiteks käsimüügiravimite teema juures selgitatakse, kuidas ravim toimib, kuidas seda manustada ja annustada ning millised on tavalisemad võimalikud ohud. Lisaks on kirjeldatud looduslikke raviviise, mis enamasti tähendab ravimtaimede tarvitamist.

Eraldi käsitletakse raamatus ravimiohutust ning kirjeldatakse käsimüügiravimite levinumaid ravimvorme ja manustamisviise. Kuna pakendi infoleht on patsiendile oluline ravimiinfo teabeallikas, on lisatud vajalikud näpunäited nendegi kasutamise kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.