Tartu Ülikooli uuring: vaktsineeritutel on antikehi ligi 20 korda rohkem kui läbipõdenutel

Pfizer-BioNTechi vaktsiin Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits tutvustas uue uuringu esimesi tulemusi: vaktsineeritutel on viirust neutraliseerivaid antikehi 15-20 korda rohkem kui COVID-19 läbipõdenutel.

Ülikooli laboris uuritakse 80 koroonaviiruse läbipõdenud inimese ja 40 mRNA vaktsiine saanud Eesti inimese verd, kirjutab Eesti Päevaleht. „Vaktsiinide puhul on antikehade kvaliteet ühtlasem, läbipõdemisega on variatsioon ja teadmatus suurem,” märkis Merits.

40 uuringus osalenud vaktsineeritust olid pooled saanud Pfizeri ja pooled Moderna süsti. Neist on praeguseks analüüsitud vaid osa proove. Uuringu esialgsed tulemused näitavad, et Pfizeriga vaktsineeritud inimestel oli antikehi läbipõdenutest 15 korda, Moderna süsti saanud inimestel 20 korda rohkem.

Meritsa sõnul on paradoksaalne, et inimesed peavad miskipärast Modernat Pfizerit kehvemaks. Samas oli vahe Moderna ja Pfizeri vahel niivõrd väike, et statistiliselt usaldusväärset erinevust nende vahel ei tulnud, seega saab neid mõlemat pidada väga efektiivseteks vaktsiinideks, kinnitas Merits.

See, et mRNA vaktsiinidega vaktsineeritutel on lausa 20 korda rohkem viirust neutraliseerivaid antikehi kui läbipõdenutel, Meritsat ei üllata, sest kogu maailma teadlased näevad sarnaseid tulemusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.