Uudis

Tartu Ülikoolis arendatakse teaduspõhiseid toidulisandeid nii stressi kui külmetushaiguste vastu

Professor Ain Raali juhtimisel töötatakse välja tõenduspõhiseid toidulisandeid. Esimesed prototüübid peaksid valmima järgmise aasta esimeses kvartalis.Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli farmaatsiateadlased töötavad välja nelja uut teaduspõhist toidulisandit, millest üks aitab leevendada stressi, teine soodustab und, kolmas võitleb viiruslike külmetushaigustega ja neljas aitab neid ennetada.

Farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal tõdes, et toidulisandite kohta on palju vastakaid arvamusi: ühed ütlevad, et need ei toimi, aga teised toovad näiteid juhtumitest, kus toidulisand on ravimiga tõendatult võrdväärne. „Toidulisandite puhul on oluline jälgida nende tõenduspõhisust,“ rõhutas Raal.

Teadlased võtsidki nüüd eesmärgiks suurendada tõenduspõhiste toidulisandite hulka. „Töötame välja toidulisandeid, milles inimkonna pikaaegsed kogemused looduslike vahendite kasutamisel on ühendatud asjakohastel teadusuuringutel põhineva teabega. Taimsete ekstraktide rikastamine mõnede muude looduslike lisanditega aitab suunata ja tõhustada nende toimet,“ kirjeldas Raal.

Nii töötavad nad välja nelja tõenduspõhise toidulisandi retseptid ja ka katsetooted. „Stressi leevendavate ning uinumist soodustavate ja unekvaliteeti parandavate toidulisandite kõrval valmistame musta leedri viljade baasil kaks toidulisandite prototüüpi viiruslike külmetushaiguste puhuks. Üks aitab eeldatavasti kergendada põdemist ja teine vähendab tõenäosust neisse haigestuda,“ rääkis Raal.

Teadlaste soov on jõuda katsetoodeteni juba enne suve. „Seejärel saab hinnata nende sobivust ja vajaduse korral teha muudatusi. Järgmise aasta esimeses kvartalis peaksid tootmiseks sobivad prototüübid valmis olema,“ kirjeldas Raal ajakava.

Tulevased toidulisandid sobivad inimesele, kelle haigused ei ole muutunud veel ägedaks ega krooniliseks. „Niisuguses olukorras puudub mõnda aega vajadus sekkuda tõhusate sünteetiliste (retsepti)ravimitega ning tervist saab korrastada looduslike vahenditega,“ ütles ta ning lisas, et sama tähtis asjaolu on ka nende toodete looduslikkus ja eestimaisus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.