Teadusuuring: immuunsus COVID-19 suhtes võib kesta aastaid

Teadlased uurisid, kas eelnev nakatumine SARS-CoV-2-ga ja/või vaktsineerimine pakub ka püsivat kaitset.Foto: Shutterstock

Miljonid inimesed kogu maailmas on nakatunud SARS-CoV-2 viirusega ja nüüdseks on alustatud laiaulatuslike vaktsineerimiskampaaniatega. Üks oluline küsimus on, kas eelnev nakatumine SARS-CoV-2-ga ja/või vaktsineerimine pakub püsivat kaitset?

Tartu Ülikooli veebileht “Tõenduspõhine info COVID-19 kohta” vahendab ajakirjas Science ilmunud uuringut, milles selgus, et COVID-19-st paranenud patsientidel on jätkuvalt tugev immuunsus koroonaviiruse vastu ka kaheksa kuud pärast nakatumist. Autorid arvavad, et immuunsus kestab tõenäoliselt mitu aastat. See vähendab kartust, et taasnakatumise vältimiseks ja pandeemia kontrolli alla saamiseks on vaja korduvaid vaktsineerimisi.

Uuringus määrati COVID-19-st paranenute verest rida immuunvastusega seotud komponente (tsirkuleerivad antikehad, B mälurakud, CD4+T mälurakud, CD8+T mälurakud). Teadlased leidsid, et antikehade tase langes mõõdukalt kaheksa kuu pärast, kuid T-rakkude arv vähenes vaid tagasihoidlikult ning B-rakkude arv püsis stabiilsena või isegi mõnikord suurenes.

See tähendab, et hoolimata antikehade tiitri vähenemisest jäävad teised “mäluga” immuunsüsteemi komponendid, mis võivad antikehade tootmise taaskäivitada ja koroonaviirusevastast rünnakut koordineerida, organismis üsna kõrgel tasemel püsima.

SARS-CoV-2 on beetakoroonaviirus. Sellega lähedaste beetakoroonaviiruste, nagu SARSi ja MERSi tekitajate vastane immuunsus on haiguse läbipõdemisel olnud kestev. Nii näiteks on leitud, et SARSi spetsiifilised T-rakud võivad veres püsida vähemalt 17 aastat. See annab täiendavat lootust, et immuunsus COVID-19 suhtes võib samuti püsida aastaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.